Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Cap Bon - brána do Tuniska

Na každé trochu podrobnější mapě Afriky spatříte na severní straně tohoto kontinentu jakýsi malý „ocásek“. Místo leží v Tunisku a jde o poloostrov Cap Bon, oddělující Tuniský a Hammametský záliv. Na jeho konci se pak nachází stejnojmenný mys.

Odsud je to do evropské Sicílie už jen co by kamenem dohodil a zbytek na lodi doplul – přesněji asi 140 kilometrů. Z pohledu dnešní mořeplavby to není mnoho, ale nebylo to nic mimořádného ani pro starověké mořeplavce. Díky tomu byl v minulosti Cap Bon branou pro nové kultury, ale zejména pro různé dobyvatele a vojevůdce, kterých se v Tunisku vystřídalo opravdu hodně. Asi proto právě na poloostrově Cap Bon nacházíme ruiny jednoho z nejstarších sídel na území Tuniska, Kerkouanu. Toto město založili Féničané přibližně v 8. století před n. l., pravděpodobně v místě existující berberské osady. Proto v sobě neslo znaky punské i berberské architektury. Vykopávky ukazují, že bylo velmi vyspělé, krásné a příjemné pro život. Tedy jen do doby, než přišli Římané a během punských válek jej v polovině 3. století př. n. l. zničili. Místo poté již nikdy nebylo znovu osídleno a jeho zbytky zavál písek. Až roku 1952 jej objevili francouzští archeologové a dali mu jeho dnešní název. Právě Kerkouan lidem osvětlil mnohé ze života starých Féničanů a ukázal, jak byla jejich kultura pokročilá. Přímo na pobřeží teď mohou vykopávky obdivovat i početní turisté.


Autor: Jacqueline Poggi

Jiným zajímavým tipem pro návštěvu jsou tzv. římské nebo románské jeskyně (Grottes Romaines). Podzemní komplex vznikl těžbou stavebního kamene právě v punských dobách, takže zmíněné označení je nesprávné a zavádějící. Kameny z tohoto pozoruhodného podzemního lomu použili Féničané na výstavbu Kartága a dalších měst své říše. A proč těžili v podzemí? Féničtí kameníci zjistili, že kvalita kamene je mnohem vyšší, pokud je vydolován ze země, než když je těžen na povrchu. Začali proto razit tunely v útesech, až vznikl mimořádný systém chodeb, táhnoucích se asi 1 km podél pobřeží. Velmi důmyslně byla vyřešena ochrana před zhroucením i vnitřní osvětlení a větrání pomocí systému šachet.

Nesmíme zapomenout ani na lázeňské letovisko Korbous, navštěvované zejména kvůli horkému prameni Ain el-Atrous. Ten vyvěrá ze skály přímo do moře za doprovodu oblaků páry, vznikajících stykem horké vody se studenějším mořem. Jiné prameny, charakteristické vysokým obsahem sirnatých solí, jsou využívány v lázních. Ty sice fungovaly už ve starověku, ale po zániku římského impéria musely na své obnovení čekat stovky let, prakticky až do 19. století. Ačkoliv dnes patří Korbous k předním léčebným střediskům Tuniska, do antické slávy má daleko.


Autor: Jacqueline Poggi

Na poloostrově Cap Bon najdeme i další zajímavá místa. Milovníci památek nevynechají městečko Kelibia (kdysi nazývané Clypea), jehož dominantou je byzantská pevnost z 5. století, která zajišťovala ochranu přístavu a kontrolu nad Messinským průlivem.

Celý poloostrov je díky příznivému podnebí už od dávných dob hojně zemědělsky využíván a obděláván. Jsou zde pomerančové a citrónové háje, ale i vinice.

Při návštěvě během hlavní turistické sezóny ovšem musíte počítat s množstvím návštěvníků, mnohdy se tlačících a hlučících v až nepříjemně početných davech. A do toho samozřejmě typičtí tuniští prodavači a nahaněči, nabízející nejrůznější zboží a služby.

Ale na druhou stranu je toho zde hodně k vidění a k tomu jako bonus můžete přičíst teplé moře a koupání.

Článek byl zobrazen 2 815 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko