Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hammamet - město jasmínů

Čas dokáže změnit vše. Velké říše zanikají, nové vznikají, centra, která ovládala svět, se mění v ruiny, z vesnic vznikají důležitá města. To je i případ tuniského Hammametu, nazývaného „město jasmínů“.

Leží 63 km jihovýchodně od tuniské metropole, na jižní patě poloostrova Cap Bon, který vybíhá v délce 70 km do Středozemního moře. V antických dobách to byl jeden z mnoha rybářských přístavů, nijak zvlášť významný.

Zahraniční hosté sem ve větší míře začali jezdit až v 19. století, mnozí si tu i postavili honosné domy a Hammamet se tak stal nejstarším tuniským letoviskem. Už tehdy přilákal i mnohé slavné umělce, mezi nimiž nechyběla jména Ali Ben Salem, Gustave Flaubert, Andre Gide nebo Oscar Wilde. Dnes patří mezi jedno z hlavních přímořských letovisek země.

Dvacet tisíc stálých obyvatel, ale k tomu další tisíce turistů. Hotelové komplexy, diskotéky, pláže, jacht-klub, tenis, vodní sporty… Hammamet je rovněž proslulý svými golfovými hřišti a zařízeními thalassoterapie. Moderní hotelové areály, většinou vystavěné v pseudo arabsko-maurské architektuře, začínají asi 2 kilometry severně od vlastního Hammametu a jsou většinou obklopeny zahradami s citrusovými stromy, ibišky, růžemi a jasmíny. Postupně se rozšiřují dál a dnes už sahají přes 10 km od města. Nejnovější hotelová zóna nazývaná Yasmine Hammamet prozatím zahrnuje 42 nových luxusních hotelů, rezidencí a vil s kapacitou 25 000 lůžek, to vše na ploše 277 hektarů. V budoucnu se má ještě dále rozrůst.

Jen málo hostů těchto zařízení se z turistického areálu vydá dál, než na přilehlou dlouhou písčitou pláž. Přitom minimálně návštěva samotného města určitě stojí za to a pomůže aspoň trochu přiblížit kulturu země.

Arabové vybudovali Hammamet někdy ve 13. století na místě římského dvojměsta Pupput a Siagu. Centru dominuje staré islámské hradební městské opevnění, tzv. medina s pevností (kasbah) s 15. století, která kdysi sloužila i jako kasárna Cizinecké legie. Je odsud nádherný výhled na okolní město i celý hammametský záliv, lemovaný na obzoru vrcholky Atlasu. Mezi zachovalé památky patří také dvě mešity – tzv. Velká mešita z 15. století s typickým starým kruhovým minaretem a Sidi Abdel Kader z 18. století. Staré město nabízí návštěvníkům nejen poetické kouzlo úzkých křivolakých uliček, ale i ruch a typicky arabské smlouvání na tržišti nebo-li souku. A nenechte se zmást, smlouvání je opravdu jakýmsi místním sportem a když něco koupíte hned a bez debat, prodavač se bude nejspíš velmi podivovat. Ostatně ceny jsou nastaveny dosti vysoko, spíše v hladině německých turistů. Kromě obchodů a obchůdků můžete navštívit také řadu restaurací, kaváren a čajoven.

Zajímavé je též mezinárodní kulturní středisko postavené podle vzoru starého římského amfiteátru, nebo třeba zdejší arabský hřbitov, nacházející se směrem od starého města k pobřeží.

Proto neváhejte a vydejte se nasát atmosféru města. A co třeba výlet lodí podél pobřeží, nebo autem – či místní dopravou, aby byl zážitek autentičtější – do vnitrozemí?

Autor: Michal Hamšík

Článek byl zobrazen 3 411 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko