Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Medenine – to pravé Tunisko

V jižním Tunisku se v pevninské oblasti Medenine rozkládá stejnojmenné městečko, odkud je to jen co by kamenem dohodil na ostrov Djerba. Samotné město Medenine bylo v minulosti důležitou zastávkou karavan. Dnes je základnou pro výlety do opevněných vesnic, tzv. ksárů, roztroušených v nedalekých okolních kopcích.

ZÁJEZDY DO TUNISKA NA SVĚTADÍLECH

Město s 18 tisíci obyvateli je říčním korytem rozděleno na dvě části, odtud s největší pravděpodobností pochází také jeho název – v arabštině slovo „medenijín“ znamená „dvojměstí“. V období francouzského protektorátu zde sídlila vojenská posádka. Jelikož se sem přiváželo zboží z celého jižního regionu, stalo se Medenine také administrativním střediskem oblasti jižního Tuniska. Dnes v Medenine panuje klidná atmosféra a v ulicích města potkáte neuvěřitelně přátelské lidi. Právě tady poznáte Tunisko takové, jaké opravdu je, daleko od obřích turistických komplexů a přeplněných letovisek.

Původně tvořil město jeden velký ksár s více než 6000 místnostmi, kterým se říká gorfy. Tyto výklenky z hlíny a palmového dřeva jsou tři až čtyři metry hluboké a dva metry vysoké. Nomádi je využívali k ukládání hodnotných věcí, jako bylo obilí, semena a zelenina. Shromažďovali v nich také předměty, které na svých cestách zrovna nepotřebovali. Každá rodina měla vlastní gorfu. V 60. letech minulého století však byla většina takovýchto místností stržena, ty které přežily, byly opraveny a slouží dnes jako prodejny turistických suvenýrů.

Průčelí byla většinou nabílena a střechy opraveny. Hlavní část tvoří rozlehlé čtvercové náměstí, jehož půdorys určují právě původní domky městského gorfu. Jsou nalepeny jeden vedle druhého a jejich průčelí připomíná berberské horské domky. Malá dvířka vedou do malého podlouhlého domečku určeného čtyřmi stěnami a klenutou střechou. Většina z nich nemá ani malé okénko. Do samotných pokojů se dostanete pouze po úzkém a velmi vratkém schodišti. Pro dokreslení dobové atmosféry polehávají na schodištích a zápražích snědí berbeři oblečeni do ošuntělých šatů.

Vyjma tohoto historického středu města nenabízí Medenine mnoho atrakcí. Se zanikajícím kočovným životem ztrácejí i gorfy jakožto symboly dávného životního stylu svůj význam. Jsou ještě částečně obydleny, některé slouží řemeslníkům jako dílny a ty, které nebyly upraveny na bazary, postupně chátrají. Místní obyvatelé dnes již obilí skladují v modernějších silech na periferiích měst.

- jap -

Předchozí články z Tuniska:
La Goulette 
Kerkouane
Le Kef
Thuburbo Majus
Sfax s nádechem Francie

Článek byl zobrazen 5 063 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko