Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Djerba - Odysseův ostrov

Odysseus kdysi během svých pověstných cest uviděl neznámý ostrov. Protože se svými námořníky plul už velmi dlouho, potřeboval doplnit zásoby a rozhodl se přistát u jeho pobřeží. Vyslal skupinku mužů na průzkum a čekal na jejich zprávy, avšak nikdo se nevracel.

Pln obav je proto šel hledat, a tu ke svému překvapení zjistil, že námořníci jsou v pořádku – jen se nechtěli vrátit. Místní obyvatelé byli totiž velmi pohostinní a nabídli jim jídlo, které nazývali „lotos“. To muže tak očarovalo, že už nechtěli plout dál. Nakonec je musel Odysseus spoutat a dostat zpět na loď násilím…

Co bylo oním lahodným pokrmem? Jedna z teorií říká, že to byly datle, ale pravdu už asi nikdy nezjistíme. Avšak jméno místa, kde se námořníkům tak líbilo, je dobře známé: Djerba.

Tento ostrov na jižním konci Gabeského zálivu je se svými 520 km2 a 120 000 obyvatel největším v severní Africe. Patří Tunisku a je mostem spojen s jeho pobřežím, ale úplně typické Tunisko to není. Má pohnutou historii, neboť se tu vystřídala celá řada nájezdníků a vládců, od Féničanů přes Kartagince, Římany a další starověké národy přes Normany až k Arabům. Dokladem bouřlivých časů jsou "menzely", tradiční domy místních obyvatel, stojící v bezpečné vzdálenosti od břehu a vypadající jako malé pevnosti. A co je tedy na pobřeží? Hotely, hotely a…ještě více hotelů, hlavně na severovýchodě ostrova. Dlouhé písčité pláže a mělké teplé moře sem lákají milovníky slunění z mnoha zemí, včetně České republiky.

Ostrov Djerba je dosti vyprahlý, za rok tady naprší jen asi 200 mm srážek. V písčité půdě rostou olivovníky, fíky a datle, jejichž kvalita však díky suchu není moc veliká  (i přes intenzivní zavlažování) a z toho důvodu se používají hlavně jako krmivo pro velbloudy. Proto se dnes nezdá pravděpodobné, že by tak chutnali Odysseovým mužům, avšak ve starověku tady mohlo být klima jiné a vlhčí.

Protože na pobřeží, jak už bylo naznačeno, toho není mnoho k vidění, stojí za to si půjčit kolo nebo moped a vyrazit na prohlídku rovinatého vnitrozemí. Djerba je jakousi oázou náboženské tolerance. Stojí tu asi 300 mešit, z nichž některé patří vyznavačům zvláštní rané formy islámu, zvané Ibadi (Al-Ibadíja). Nejsou to ani šíité, ani sunnité. Na ostrově se vyznavači této víry udrželi, ačkoliv z jiných částí Afriky byli vytlačeni. Přiklonila se k ní i většina původních obyvatel, Berberů. Mimochodem, Djerba je jedním z mála míst v Tunisku, kde se ještě mluví berbersky, jazykem téměř 3000 let starým.

Na Djerbě také existuje početná židovská komunita se známou synagogou La Ghriba. Židé tu žijí už od 6. st. př.n.l. a i přes teroristický útok v roce 2002 nejsou mezi nimi a místními Berbery a Araby výraznější problémy. Navíc Djerbu obývá ještě několik set křesťanů. Můžete proto navštívit kostel, mešitu i synagogu.

Největším a de facto jediným městem ostrova je čtyřicetitisícový Houmt Souk („místo trhu“). Několik zdejších tržišť je ideálním místem k procvičení smlouvání a nákupu suvenýrů. Typické jsou bubínky, vodní dýmky, kameny, keramika či třeba vyřezávané dřevěné šachy. Obchodníci mají většinou výborný odhad na lidi a už zdálky na vás volají česky. Dámy možná podlehnou a nechají si na tělo henou namalovat exoticky vyhlížející obrázek.

Každopádně, rozhodnete-li se pro dovolenou na Djerbě, nezůstávejte uzavřeni v hotelových komplexech. Vydejte se prozkoumat ostrov, nebo i pevninu, a zkuste poznat a pochopit jinou kulturu. Určitě zjistíte, že všude žijí dobří lidé, od kterých se můžeme lecčemus přiučit.

Autor: Michal Hamšík

Článek byl zobrazen 6 772 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko