Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tabarka - zelené Tunisko

Tunisko je z větší části suché a vyprahlé, v jeho jižní části začíná rozlehlá saharská poušť. Ale severní pobřeží má jiný ráz, mnohem zelenější. Není divu, že féničtí mořeplavci založili na úpatí velkého horského masivu Kroumerie svažujícího se k pobřeží obchodní přístav Thabraca, postupem času změněný na Tabarka.

Město bývalo také jedním z center Numidie, království Berberů, a jak je v Tunisku (i mnohde jinde) obvyklé, na jeho minulosti se významně podepsali i obligátní Římané. Později přišli Vandalové, Arabové, Turci, Francouzi… Dnešní Tabarka leží jen asi 16 km od hranic s Alžírskem. Městu dominuje skalnatý ostrov v pobřežních vodách, na němž stojí zbytky janovské pevnosti a dalších historických budov. Ostrov je se souší spojen silnicí.

Panuje zde příznivé klima, na tuniské poměry dosti mírné a relativně častěji tu prší (ale ne že by vám dovolená propršela, to opravdu není příliš pravděpodobné…). Dokonce jsou tady i horské potoky a lesy s piniemi, eukalypty a korkovými duby, kam se dá vyrazit na pěší výšlap.

Díky těmto klimatickým podmínkám vzniklo v okolí mnoho golfových hřišť, která krajině dodávají ještě více zeleně a jsou prý nejlepší v Tunisku. Po skončení „směny“ mohou golfisté vyrazit na projížďku po moři ve svých či pronajatých jachtách, nebo se věnovat různým vodním sportům.

Okolní vody jsou již po stovky let známy bohatstvím korálů a s tím souvisejícím množstvím korálových ryb, jež bývaly vždy hojně loveny. I dnes je Tabarka důležitým střediskem tuniského rybolovu. V současnosti však láká moře nejen rybáře, ale také potápěče z řad turistů, lačné neobvyklých zážitků a zejména rozmanitých barev a tvarů podmořského světa.

Jinou, dnes už tradiční atrakcí Tabarky, je každoročně pořádaný mezinárodní jazzový festival. Není ale jediný, prakticky celé léto ve městě je ve znamení různých festivalů a kulturních událostí – festivaly světové hudby, hispánské hudby, mladých hudebních skupin, avantgardních divadelních představení, folklóru, tance a další. Z řady trochu vybočuje tzv. Korálový festival, zaměřený na podmořskou fotografii.

Naopak nejfotografovanějším zdejším místem na souši jsou zřejmě Les Aiguilles, nebo-li „jehly“. Jsou to vlastně zajímavě erodované, až 20 metrů vysoké skály, které vyčnívají v bizarních tvarech z vodní hladiny. Když už jsme u vody, nesmíme zapomenout ani na koupání. V této části města je oblázková pláž, na východě jsou pláže písečné.

A kam vyrazit po koupání? Ve městě je jediná hlavní ulice, nazvaná Avenue Bourguiba po prvním prezidentovi nezávislého Tuniska (mimochodem, po Bourguibovi je v této zemi pojmenované snad všechno). Ve městě najdete kavárny, restaurace a obchody nabízející korálové šperky, řezbářské výrobky, známé dýmky Bruyere z kořenu vřesovce stromového a různé tuniské suvenýry. Úspěšně usmlouvaný nákup pak můžete oslavit lahodným a osvěžujícím mátovým čajem, nebo třeba sklenkou tuniského vína.

Autor: Michal Hamšík

Článek byl zobrazen 3 838 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko