Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

V El Jemu bojoval o život i Russel Crowe

Asi 70 km jižně od Sousse se ve vnitrozemí Tuniska rozkládá malé městečko El Jem, které je domovem pro asi 10 tisíc obyvatel, jež se živí převážně zemědělstvím a tkalcovstvím. Toto jinak nenápadné městečko v sobě ukrývá naprosto okouzlující stavbu a tou je veliké římské koloseum, které je třetím největším na území bývalé Římské říše.

Římský amfiteátr byl v El Jemu, který se tehdy nazýval ještě Thysdrus, postaven v letech 230 – 238 za vlády prokonsula Gordiana. Na stavbu byl použit kámen, který se dovážel z 30 km vzdáleného lomu. Celá tato oblast byla v minulosti velmi bohatá a to především díky pěstování oliv a výrobě oleje, který byl v Římě velmi žádaným zbožím. Thysdrus se tak stal významnou křižovatkou obchodních cest. Koloseum sice nebylo kvůli mocenským sporům Gordiana s císařem nikdy celé dokončeno, přesto měla stavba úctyhodné rozměry (délka 148 m, šířka 122 m a výška 35 m) a dokázala pojmout až 35 tisíc diváků. Některé zdroje uvádí, že to bylo dokonce ještě o 10 tisíc více. Samotná aréna byla 65m dlouhá a 39 m široká.

El Jam

Mocenské spory byly nakonec vyřešeny římskou armádou zničením celého města. Gordiana toto dění dohnalo až k sebevraždě. Nedostavěné koloseum se však podařilo dochovat a po mnoho let sloužilo ke svému účelu. Kromě zápasů gladiátorů se v tomto amfiteátru odehrály také dvě armádní bitvy. V 7. století se zde armáda berberského povstání bránila proti útočícím Arabům, za turecké nadvlády v 17. století pak bylo koloseum obléháno armádou beje Muhammada a částečně rozstříleno děly. Známky těchto zuřivých bojů jsou na El Jemu patrné dodnes. Otvor, který zde po tureckém útoku vznikl, je v současnosti zastavěn nově vybudovaným hledištěm. V pozdějších dobách byl amfiteátr využíván také jako obranná pevnost pro místní obyvatelstvo.

El Jam
Foto: Marques-Shutterstock.com

Současné koloseum je z části rozbořené a z části rekonstruované. Pro svou jedinečnost bylo v roce 1979 zapsáno na seznam památek UNESCO. Koloseum má jedinečnou akustiku a proto je často využíváno při koncertech vážné hudby. Stavba má celkem čtyři patra nadzemní a jedno podzemní. Turisté se mohou po památce po zaplacení vstupného pohybovat bez omezení. Za prohlídku stojí jak podzemní patro s kobkami, kde na svůj životní boj čekali nejen gladiátoři, ale také divoká zvířata, i jednotlivá nadzemní patra. Z patra nejvyššího je možné se pokochat krásným výhledem na amfiteátr i nedaleké městečko El Jem. Amfiteátr využil také Hollywood - stal se dějištěm četných bitev při natáčení oskarového velkofilmu Gladiátor s Russelem Crowem v hlavní roli.

El Jam

V létě je amfiteátr otevřen od osmi hodin ráno do sedmi hodin večer, v zimních měsících pak do půl šesté. Každý, kdo zaplatí vstupné do amfiteátru má v ceně vstupenky také prohlídku nedalekého muzea. Sice není příliš rozsáhlé, ale jeho návštěva se určitě vyplatí. V muzeu jsou vystaveny římské mozaiky, které byly objeveny právě ve zdech kolosea. Zdejší exponáty se týkají převážně běžného římského života, stavitelství a bydlení. Zajímavá expozice se nachází také pod širým nebem, kromě ukázek původní dlažby si můžete prohlédnout i základy několika římských vil.

Do El Jemu je možné se dostat autem nebo pravidelným linkovým autobusem vyjíždějícím ze Sousse nebo Sfaxu. Je možné si také zaplatit fakultativní výlet u místní cestovní kanceláře.

- jap -

Článek byl zobrazen 10 109 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko