Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kelibia – ptačí ráj

Na špičce poloostrova Cap Bon situovaném na samotném severu Tuniska se rozkládá městečko Kelibia. Tento rybářský přístav se proslavil především muškátovými hrozny, vínem, byzantskou pevností z 6. století a také krásnou písečnou pláží Mansourah, která se nachází 2 kilometry od centra.

Městečko díky své poloze působí dojmem, jako by bylo ze všech stran obklopeno vodou. Bylo založeno v punské éře a krátce sloužilo také jako obchodní základna pro Syrakusy. Kelibia má tak podobné dějiny jako jiné punské vesnice, vznikla totiž také původně jako berberská osada. V roce 310 před Kristem ji dobyl Agathokles a roku 256 před Kristem pak Regulus. Během třetí punské války ji Římané takřka srovnali se zemí, utrpěla tak značné škody. Z punského ani římského období se proto nepodařilo dochovat téměř vůbec nic. 

Kelibia, Tunisko
Foto: Kelibia

Jedinou památkou, která je pozůstatkem té doby, je byzantská pevnost postavená na konci 6. století. V majáku, jehož historie sahá do prvních let arabské nadvlády, se v současnosti nachází meteorologická stanice. Z majáku se naskýtá nádherný panoramatický výhled na okolní krajinu. Dominantou města Kelibia je stará pevnost tyčící se nad přístavem. Současný objekt je dílem Byzantinců, ale později jej upravili Španělé a Turci. Německé jednotky sem během druhé světové války umístily děla. 

Kelibia, Tunisko
Foto: Kelibia

Přímo v Kelibii se nachází pouze malá pláž, na které se navíc často vyskytují řasy, ale pokud se vydáte necelé dva kilometry za město, dojdete až k pláži Mansourah, která je opravdu nádherná. Je dlouhá, čistá, písečná a často téměř liduprázdná. Rozhodně se tedy vyplatí ji navštívit.

volavka, Kelibia, Tunisko
Foto: volavka

Blízkost jezera Ichkeul dělá z Kelibie vyhledávanou základnu pro ornitology. Jezero je totiž nejvýznamnějším místem rozmnožování ptactva v celém Tunisku, také proto bylo vyhlášeno národním parkem o rozloze 128 km2. Podle množství srážek mění velikost a tvar, když hodně prší, jeho plocha se zvětší o okolní bažiny. Na vrcholu sezóny je možné u jezera pozorovat přes čtvrt milionu ptáků ze 180 druhů. V důsledku nízké hladiny vody v minulých letech počet ptáků však značně klesl. Z obrovského počtu ptačích druhů můžeme jmenovat například volavky, plameňáky, čírky úzkozobé či slípky modré. Jezero je také zastávkou pro řadu druhů, které dávají přednost suchým a pouštím oblastem. Co se týká dalších zvířat, tak je třeba také zmínit muflony, vydry, dikobrazy, šakaly anebo třeba suchozemské želvy. Nejkrásnější pohled na Ichkeul se naskýtá z jeho severovýchodního konce. 

- jap -

 

Článek byl zobrazen 4 229 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko