Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kerkouane, město na poloostrově Cap Bon

Téměř na konci severotuniského poloostrova Cap Bon, na půli cesty mezi městy Kelibia a El Haouaria, leží jediné pozůstatky punského města Kerkouane. Vyjímá se vysoko na útesech a jde o jedno z nejdůležitějších punských historických sídel v Tunisku, kde v dobách největší slávy žilo okolo 2000 obyvatel.

ZÁJEZDY DO TUNISKA NA SVĚTADÍLECH

Město založili Féničané přibližně v 8. století před Kristem v místě, kde již existovala berberská osada. Proto v sobě neslo znaky punské i berberské architektury. Podle nálezů keramiky, zlatnických dílen, skláren a kamenictví lze předpokládat, že Kerkouane bylo sídlem obchodníků a uměleckých řemeslníků. Důležitým zdrojem obživy obyvatel města byla rovněž výroba barviva zvaného tyrský purpur, který se získával z tělíček plžů. Vykopávky také ukazují, že šlo o velmi vyspělé město, které bylo pravděpodobně i příjemné pro život. Alespoň tedy do doby než přišli Římané a během punských válek ho v polovině 3. století př. n. l. zničili. Místo poté již nikdy nebylo znovu osídleno a jeho zbytky zavál písek.

Když v roce 1929 učitel zdejší základní školy úplnou náhodou našel několik hrobek plných vzácných předmětů a nástrojů, pravděpodobně vůbec netušil, jaký objev učinil. Obsah těchto hrobek mu tak posloužil zejména pro obchodní účely, neboť většinu šperků a keramiky rozprodal různým lovcům pokladů a sběratelům.  Okolní svět se o nekropoli dozvěděli až mnohem později. Teprve roku 1952 sem zavítali francouzští archeologové a historikové a dali městu jeho dnešní název. Hlavní archeologický výzkum probíhal v létech 1957 – 1961.

Kromě unikátních hrobek našli archeologové mnoho fragmentů keramiky a různých obřadních předmětů. Velká část zdejšího pokladu však byla bohužel již dávno rozprodaná a nenávratně ztracena. Přesto Kerkouane pomohl vysvětlit mnohé ze života starých Féničanů a ukázal, jak vyspělá byla jejich kultura. Z nejvzácnějších předmětů, jež zde byly nalezeny, jmenujme především řecký pečetní prsten a jaspisový amulet zobrazující skarabea pocházející pravděpodobně z Egypta. Významný byl také objev dřevěného sarkofágu znázorňující řeckou bohyni Astarte, ochránkyni mrtvých. Sarkofág nabarvený červenou, modrou a žlutou barvou je jedinou dochovanou punskou řezbou. Návštěvníci jej pojmenovali Princeznou z Kerkouane. Společně s ostatními nalezenými předměty je dnes umístěna v muzeu v Kerkouane.

Přímo na pobřeží teď mohou vykopávky obdivovat stále se vzrůstající počty turistů. Začátek areálu je pečlivě obehnán provazy, ale o pár metrů dál už se v ruinách dá volně pohybovat. Z většiny staveb se podařilo dochovat jen základové zdivo nebo nízké zídky. Pouze jeden z domů se může pochlubit 1,5 metru vysokým sloupovím. Město mělo pravoúhlou síť ulic, bylo obehnáno půlkruhovými dvojitými hradbami. Po napadení města v roce 310 před Kristem bylo v jeho okolí na ochranu vystavěno množství pevností a vyhlídkových věží.

Hlavní vstupní branou byla Port du Couchant – Brána zapadajícího slunce. Nejpůsobivější jsou fragmenty soukromých lázní s neporušenými podlahami, zdmi a sanitárním zařízením, které najdete v ulici Rue de l´Apotropaion 35. Mnoho domů mělo dokonce svou vlastní koupelnu, což svědčí o vysoké životní úrovni zdejších obyvatel a o tom, že rádi a často prováděli očistu těla. Punskou specialitou byly sedací vany, omítnuté růžovou, vodu nepropouštějící omítkou. V severovýchodní části města se nachází Dům bohyně Tanit, kde můžete vidět ukázky vykládaných podlah. V centru města jsou zbytky chrámu, vedle nějž se nachází Dům kněze. Na jižním konci ulice byla objevena malá svatyně.

Zajímavá je i technika upravování podlah v domech. Nazývá se „opus tessellatum“ a jsou to drobné kamínky, které se vkládají do barevné vápenné malty. Opus Africanum, je zase stavební styl, vyznačující se zdmi z hrubého štěrku, zpevněné v určitých intervalech sloupy. Tuto techniku převzali římští i byzantští stavitelé. Stěny domů byly zdobené plastikami a dřevořezbami. Nekropole v Kerkouane byla v roce 1985 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

- jap -
Fotky: Bellyglad

Předchozí články z Tuniska:
Le Kef
Thuburbo Majus
Sfax s nádechem Francie
Sidi Bou Saïd – město Angeliky
Mahdia – dílo Spasitele

Článek byl zobrazen 4 951 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko