Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tunis - Staré město

Téměř každé město Tuniska má svou starou čtvrť – medinu. Nejznámější a nejkrásnější se však nachází přímo v hlavním městě a je doslova povinnou zastávkou všech návštěvníků této bezesporu velmi zajímavé země.

Počátky Mediny sahají až do 7. století. Velkého rozmachu dosáhla zejména ve 12. až 16. století, kdy byl Tunis považován za významné obchodní centrum a jedno z nejbohatších měst celého islámského světa. A právě z této doby se zde dochovalo mnoho významných budov a paláců, které dodnes vypovídají o zašlé slávě města. Není proto překvapující, že byla Medina v roce 1979 zařazena i na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Mezi vůbec nejstarší a nejuctívanější stavby patří mešita Ez-Zitouna (Mešita olivovníku), nacházející se v samotném srdci staré čtvrti. Byla postavena na počátku 8. století a dodnes je považována za důležité centrum vzdělanosti. Po dlouhá staletí byla sídlem teologické fakulty. Její nedílnou součást tvoří i knihovna, pocházející z 15. století. Architektura celého komplexu nese známky tureckého vlivu, který zde přetrval až do druhé poloviny 19. století, kdy se Tunisko stalo francouzskou kolonií. Návštěvníci mají do prostor mešity přístup každý den v dopoledních hodinách, s výjimkou pátku, jež je vyhrazen modlitbám.

Nedaleko odsud se nalézá i mešita Youssef Dey. Ačkoliv nedosahuje takového duchovního významu jako její olivovníková kolegyně, z hlediska architektury se jedná o skutečný skvost. Byla postavena v roce 1616 s cílem upevnit postavení turecké nadvlády a je vidět, že si na ní dali její stavitelé opravdu záležet.

Obě mešity jsou obklopeny klikatými uličkami, které jsou plné rušného života. Krámky a obchodníky s voňavkami, látkami, šperky i ručně vyráběnými koberci či keramickými předměty dodávají čtvrti neklamnou atmosféru arabského světa. Po úspěšných nákupech se můžete vypravit do jižní části Mediny, kde byste rozhodně neměli vynechat návštěvu mauzolea princezny Husseinid Tourbet el-Bey. Je největší památkou svého druhu v Tunisu a v jejích interiérech je patrný vliv italského umění. Hned v sousední ulici se nachází další palác, jež by neměl uniknout vaší pozornosti. Pochází z konce 18. století a je v něm umístěno muzeum umění a tradic (Dar Ben Abdallah Museum). Právě tady můžete proniknout do života obyčejných tunisanů v 19. století. Výjevy z významných životních událostí tvoří vedle dobového nábytku, textilií, šperků a dalších doplňků převážnou část expozice. Abyste se však poznali více historii Mediny, musíte vyrazit až za její hranice - do čtvrti Bardo. Stejnojmenné muzeum patří k nejkrásnějším a nejzajímavějším v celé zemi. Ale o tom zase někdy příště...

Článek byl zobrazen 2 838 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko