Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tunisko - letoviska, destinace a lokality

Tunisko je krásná severoafrická země sevřená mezi Alžírskem a Libyí. Severní a východní hranice je tvořena Středozemním mořem, které lemuje tuniské pobřeží v délce 1300 kilometrů. Od Evropy je Tunisko vzdáleno pouhých 138 km, přesto je pro Evropany zemí tak exotickou a tajemnou. Mnozí turisté mají pocit, že se ocitli ve zcela jiném světě a jiné době…

Tunisko se rozkládá na území pouhých 163 610 kilometrů čtverečních a je tak jednou z nejmenších zemí celého afrického kontinentu. Povrch je velmi členitý, země by se dala rozdělit do čtyř velmi odlišných oblastí – najdete zde hornatý sever, vnitrozemské stepi, poušť na jihu a pobřežní Sahel na východě. Každá z těchto oblastí má odlišné podnebí, všeobecně se však o Tunisku dá říct, že má středomořské subtropické klima s horkými léty a mírnými zimami.

Z ptačí perspektivy vypadá Tunisko jako vyprahlý kus země, při bližším pohledu však zjistíte, že je zdejší krajina protkaná zelenými a modrými plochami. Nejúrodnějším koutem je údolí Medjerda zavlažované nevysychající řekou. Na některých místech je krajina porostlá datlovými palmami, olivovníkovými háji, dubovými lesy a vřesovými porosty, ve vnitrozemí narazíte na horské oázy. Jižní cíp země zaujímá nehostinná Sahara, pro niž jsou typické písečné duny i kamenitá poušť.

V zemi se mísí starobylé dědictví s dnešní kulturou a přežívajícími tradicemi. Přestože jsou zde patrné výrazné vlivy nejrůznějších národností, které zemi v minulosti ovládaly, stále převládá arabská kultura. Setkat se zde můžete s památkami na Féničany, Římany, Turky i Francouze. Tunisko je poseto nepřeberným množstvím památek z nejrůznějších období, prohlédnout si zde můžete jak velkolepé mešity, tak i antické zříceniny. Země je tak velkým lákadlem pro rekreanty zajímající se o starověké dějiny.

Cestovní ruch se zde ve větší míře začal rozvíjet až v roce 1998, kdy země vložila více než 300 milionů dinárů do vybudování turistické infrastruktury. V současnosti je již turistický ruch významným zdrojem státních příjmů. Země každoročně přiláká na 5 milionů návštěvníků, kteří jsou ubytováváni v přibližně 700 hotelích roztroušených na pobřeží. Začínají vznikat tzv. turistické zóny, které poskytují návštěvníkům zvýšený pocit bezpečí a komfortu. V těchto prázdninových vesničkách čeká na hosty ubytování na vysoké úrovni, komplexy plaveckých bazénů, bujná vegetace, soukromé pláže, uvolněná atmosféra a také bujará zábava. Nevýhodou je však jistá izolovanost od pravého tuniského světa, kde máte možnost poznat tradiční kulturu a seznámit se s každodenním životem místních lidí.

Na návštěvníky po příjezdu nejvíce zapůsobí architektura s maurskými prvky, bílé domky, přívětiví lidé a všudypřítomná zvláštní vůně. Pod tuniským nebem vás čekají nezapomenutelné zážitky a nádherná sluncem zalitá dovolená. Velkým lákadlem je samozřejmě dlouhé členité pobřeží s výrazným Gábeským zálivem, známějším pod názvem Malá Syrta. Ve vodách Středozemního moře je rozeseto několik ostrovů, z nichž největší a také nejnavštěvovanější je Djerba.

Pobřeží je lemováno plážemi s bílým pískem, které láká všechny milovníky koupání, vodních sportů i odpočinku pod slunečníky. K nejoblíbenějším aktivitám patří windsurfing, jízda na vodních lyžích nebo potápění. Sezóna zde začíná v květnu a trvá až do října. Po celou dobu tak máte možnost užívat si příjemně teplých vod Středozemního moře. Pokud neholdujete vodním sportům, můžete se vydat na pěší výlet, projet se na koni, na velbloudu nebo si zarybařit. V posledních letech se začal v Tunisku rozvíjet také golfový průmysl, vystavěno bylo hned několik špičkových golfových hřišť.

Nabízí se hned několik zajímavých tuniských destinací, které by turista při svých toulkách touto africkou zemí neměl opomenout. Navštívit můžete například Hammamet, který je považován za jedno z hlavních turistických center. Asi 10 km od jeho historického centra byla vystavěna moderní a velmi luxusní turistická zóna s názvem Hammamet Jasmine. Ti, kdo se zajímají o kulturu a historii Tuniska, by neměli vynechat prohlídku Monastiru, Sousse, Mahdie či městečka Bizerte. Čistota, jakási uhlazenost a moderní architektura pak návštěvníky čeká v Port el-Kantaoui. Přírodních krás, které Tunisko nabízí, si můžete do sytosti vychutnávat v letovisku Tabarka, situovaném na severozápadním pobřeží země. Krásné písečné pláže a teplé moře objevíte také v destinacích jako Borj Cedria, Gammarth, Zarzis či Nabeul na poloostrově Cap Bon.

Tuniská Sahara – zrádná i krásná

Tuniská Sahara – zrádná i krásná

Sahara je se svou rozlohou 9 000 000 km² jednoznačně největší pouští světa, zaujímá třetinu celého afrického kontinentu a stejnou plochu jako třeba Čína nebo USA. Rozkládá se od západního pobřeží Afriky až k Rudému moři a pokrývá území jedenácti afrických států. Slovo „sahra“ znamená v arabštině jednoduše „poušť“.

celý článek

 

Tataouine, brána Sahary

Tataouine, brána Sahary

Tataouine, ležící v jižní části Tuniska, asi 50 km od pobřeží Středozemního moře, je dobrým výchozím bodem pro návštěvy ksárů - opevněných berberských vesnic. Okouzlí především ty, kteří milují autentičnost. Místní obyvatelé zde žijí stejně jako před stovkami let a nenechají se rušit ani turisty, ani moderním rozvojem města.

celý článek

 

Sahara – největší poušť světa

Sahara – největší poušť světa

Když se řekne Sahara, mnoha lidem trochu vyschne v ústech. Každý si hned představí vyprahlou nekonečnou a značně nehostinnou krajinu, kterou netvoří nic jiného než písek. Mají samozřejmě pravdu, ale Sahara má i svou druhou tvář – na mnoha místech je možné v ní objevit život. Ač je to neuvěřitelné, je domovem několika rostlinných i živočišných druhů.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko