Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sousse – Hannibalova základna

Sousse ležící na pobřeží Středozemního moře je třetím největším městem Tuniska a také správním střediskem oblasti zvané Sahel. Historická medína zde kontrastuje s moderním městem, které má typický středozemní půvab, Sousse je tak právem považováno za perlu Tuniska.

Dějiny města sahají do 9. století před Kristem, kdy bylo založeno Féničany a po určitou dobu pak sloužilo jako námořní základna Hannibala. V období punských válek patřilo společně s Kartágem a Utikou k nejvýznamnějším fénickým městům. V současnosti je již Sousse oblíbeným rekreačním letoviskem, které je obklopeno olivovými háji o rozloze 250 tisíc hektarů. Město nabízí kvalitní služby a zázemí, krásné zahrady, dlouhé písečné pláže, historické památky i jedinečná muzea. Společně s nedalekým letoviskem Port El Kantaoui tvoří obrovský turistický komplex. Panuje zde mírné a příjemné podnebí, které umožňuje strávit zde ideální dovolenou.

Sousse

Sousse je známé také jako univerzitní město, studenti místní univerzity tak přispívají k mladistvé atmosféře města.  Ve městě v současnosti žije necelý půl milion obyvatel, většina z nich se živí převážně cestovním ruchem, rybolovem, produkcí a obchodem s olivovým olejem a také tkalcovskou výrobou. Je zde velké přírodní bohatství, které zajišťuje prosperitu města.

Ve městě stojí několik památek prvořadého významu. Do medíny se dostanete z náměstí Place Farhat des Martyrs. Její dominantou je Velká mešita z 9. století a opevněný klášter „ribát“. Tyto dvě stavby společně s hradbami medíny tvořily součást městského obranného systému, což se projevuje i na architektonickém pojetí. Samotná mešita nestojí přímo v centru medíny, jak tomu bývá zvykem, ale spíše na jejím okraji. Svým vzhledem připomíná více pevnost než mešitu. Byla postavena v roce 851, tedy ve zlaté éře Aghlabovců. Její rozlehlé nádvoří je jedinou částí, která je přístupná turistům. Je lemováno sloupořadím, nad kterým si můžete všimnout vytesaných slov z koránu. Po schodišti se můžete dostat také k osmiúhelníkovým slunečním hodinám. O dvě stě let později byl k mešitě dostavěn i minaret. Předtím bývali věřící k modlitbě svoláváni z věže sousedního „ribátu“, který se řadí k nejslavnějším a nejzachovalejším klášterním pevnostem v Tunisku.

Sousse

Výstavba ribátu byla zahájena v roce 787 po Kristu a dokončena roku 821. Poté byla na jeho jihozápadním cípu zřízena 27 metrů vysoká pozorovatelna zvaná „Nador“. V době vzniku ribátu bylo město neustále ohrožováno nájezdy křesťanů z Itálie, věž tak zároveň sloužila i jako maják pro předávání zpráv. V současnosti nabízí nádhernou podívanou na město a do širokého okolí. Posádku ribátu tvořili žoldnéři placení státem, ale poskytoval přístřeší také cestovatelům a obchodníkům. V časech mimořádného nebezpečí se do něj mohli ukrýt i obyčejní obyvatelé města. V rozích a uprostřed 13 metrů vysokých zdí, které stavbu obepínají, byly vztyčeny mohutné bašty. Vnitřní nádvoří vroubí cely a najdete zde také prostornou oratoř, která je dokladem náboženského poslání budovy. V dobách míru se ribát používal jako studovna. Svůj vojenský význam nakonec úplně ztratil v době, kdy byla v jihozápadní části medíny postavena „kasba“. V roce 1722 byl polorozpadlý ribát zrekonstruován a upraven na koránskou školu. Další a poslední restaurační práce proběhly v 50. letech 20. století.

Sousse

Nedaleko mešity a ribátu se tyčí osmiboký minaret, který je součástí komplexu Závija Zakkák a představuje typický příklad turecké architektury. Komplex vznikl v osmanské éře a jeho součástí je mešita, medersa (škola) a mauzoleum. Jméno Závija Zakkák získal po světci, který zde v 10. století žil a pracoval. Nakonec byl pochován ve vlastním domě, později přestavěném na medersu. Nádvoří je lemováno studentskými celami. Jižní část závije (hrobky) byla zničena v roce 1943 během bombardování města.

Severně od náměstí Place Farhat Hached, které je oblíbeným místem dostaveníček mládeže, vede moderní tepna Avenue Bourguiba, která je lemována prodejnami, bankami a obchodními domy. S Place Farhat Hached sousedí další náměstí Place des Martyrs, kterému dominuje Mořská brána Bab el-Bahr z 16. století, jež původně sloužila jako vchod do vnitřního přístavu. Na tomto místě se v 18. století vyjímala také pevnost, ta však byla zničena během bombardování za 2. světové války. Jednou z nejmalebnějších ulic medíny je Rue al-Aghlaba začínající za ribátem a mířící na západ. Během procházky po ní narazíte na krytá tržiště s mnoha stánky nabízejícími nejrůznější zboží. Tržiště je obchodním srdcem Sousse.

Sousse

Hradby, které nyní obepínají medínu, pocházejí z 9. století a jsou náhradou původních byzantských hradeb. Tento kamenný prstenec město obklopuje dodnes, přerušen je pouze u náměstí Place des Martyrs, které bylo zasaženo bombardováním. Původně se zde vypínalo devět bran, z nichž se do dnešních dní podařilo dochovat jen čtyři: Bab el-Gharbi, Bab el-Finga, Bab el-Jerid a Bab el-Khalbi. Za jižní částí hradeb medíny se rozkládá „kasba“ - pevnost z roku 1100, která byla na přelomu 16. a 17. století upravena a zesílena. Nyní poskytuje prostory pro Archeologické muzeum vystavující mozaiky z římské a byzantské éry. Kromě toho pečuje také o rozmanité artefakty nalezené v okolí Velké mešity a přístavu. V okolí nevelkého nádvoří je možné si prohlédnout několik pěkných mozaik s geometrickými vzory, zvířecími a mytologickými výjevy a křesťanskými symboly. Na severním nádvoří je možné si všimnout několika křesťanských epitafů pocházejících z katakomb ležících asi 2 km od centra Sousse. Na nádvoří kasby je umístěna expozice soch, sarkofágů, sloupů a hlavic.

Zajímavou stavbou je Khalaout el-Koubba pocházející z 11. nebo 12. století. Smysl této budovy, kterou zastřešuje kupole ozdobená klikatkovým vlysem, zůstává dodnes záhadou. Pravděpodobně se jednalo o jakýsi druh hrobky nebo o shromaždiště. Ve 14. století sloužila budova jako hostinec a později jako kavárna. V roce 1980 se podrobila renovaci a stalo se z ní Muzeum lidových umění a tradic, které je zasvěceno historii medíny.

Dalším muzeem, které stojí za návštěvu, je Dar Essid. Toto malé soukromé muzeum ukrývá sbírky krojů, šperků a předmětů každodenní potřeby. Výzdoba byla ztvárněna v duchu bohaté arabské domácnosti z 19. století. Samotný dům, ve kterém se muzeum nachází, byl postaven v roce 928 a řadí se k nejstarším v medíně. Nedaleko Sousse můžete navštívit také velice dobře dochované katakomby ze 4. až 5. století. Jsou dlouhé 5,5 km a nachází se v nich 15 000 hrobů a 240 pohřebišť. Labyrint křesťanských katakomb byl na okraji města objeven v roce 1888 a v současnosti je veřejnosti přístupný jen malý zlomek z celkové délky chodeb. Nejnavštěvovanější jsou katakomby Dobrého pastýře, jež vznikly na sklonku 3. století. Jejich délka činí 3 kilometry a uchovávají na 6000 křesťanských hrobů – návštěvníci si však prohlédnou jen 100 metrů dlouhý úsek.

- jap -

Další články z Tuniska:
Monastir, moře i památky
Oudna
Nabeul – město hrnčířů
Tunis - Souk el-Attarine
Tunis - Velká mešita

Článek byl zobrazen 33 126 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko