Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chebika - horská oáza

Nedaleko tuniského městečka Tozeur se v blízkosti hranic s Alžírskem rozkládá horská oáza Chebika, která patří společně s oázami Midés a Tamerza k těm nejznámějším v zemi. Je vyhledávaným cílem lidí, kteří chtějí poznat z Tuniska také něco jiného než jen turisty přeplněné pobřeží.

V minulosti byla Chebika i sousední oázy významnou zastávkou pro karavany putující napříč jižním Tuniskem. V období římské nadvlády sloužily oázy jako vojenské pevnosti. Legionáři, kteří je strážili, mezi sebou komunikovali pomocí zrcadlových signálů. Obyvatelé Chebiky byli po celou dobu naprosto soběstační a nezávislí na okolí, vše, co potřebovali, si sami vyprodukovali. Změna však nastala v době, kdy byla v okolí objevena ložiska fosfátů. Mnoho lidí tehdy opustilo své domovy a vydalo se za prací do fosfátových dolů. Zemědělská výroba začala postupně upadat a odliv obyvatelstva měl za následek také postupné zapomnění zdejších tradic a obyčejů. Dnes musí obyvatelé Chebiky množství potravin dovážet z okolních vesnic.

Další ránu do tradičního poklidného života místních obyvatel zasadil rozvoj masové turistiky. Zástupy zvědavých turistů jsou zde na denním pořádku a místní obyvatelé se již naučili s nimi žít. Lidé sem přijíždějí buď soukromě džípy, nebo v rámci organizovaného celodenního výletu z Tozeuru. Chebika je však také cílem těch, kteří se chtějí vydat dále vlakem po úzkokolejné železniční trati Lézard Rouge, jež je v provozu od roku 1899. Vagony z počátku 20. století, které mají sedadla potažená červenou kůží, se projedete 15 kilometrů dlouhou roklí Seldja.

Samotná Chebika se rozkládá nad starou, dávno neobydlenou osadou, kterou v šedesátých letech smetla povodeň. Většina z obyvatel v roce 1969 odešla a zanechala své domky napospas. Dnešní Chebika pak vyrostla na úpatí hory a tvoří ji domky postavené z kamení a hlíny. Domky jsou soustředěny podél uliček směřujících k centrálnímu tržišti. Chabika má tak téměř stejný půdorys jako nedaleká Tamerza. Hlavní turistickou atrakcí je studánka obklopená palmovým hájem s vodopádem, která se nachází hned za vesnicí. Je napájena několika menšími podzemními horskými toky a sítí podzemních vodních kanálů. Díky těmto zásobárnám vody je možné se i v tak vyprahlé oblasti věnovat zemědělství. Kromě datlových palem se zde pěstují také meruňky, banány, broskve, citrusy, olivy a granátová jablka. Ve stínu palem pak roste dokonce tabák.

Chebika
Autor: Bartek Kuzia

Důmyslný zavlažovací systém vodu rovnoměrně rozprostírá na všechna políčka. Jak praví jedno tuniské přísloví „déšť je nejvyšším vládcem“ a proto zde má voda mnohem větší cenu než benzín. Dříve se pro zajištění rovnoměrného zavlažování využívala v Chebice jakási místnost s přesýpacími hodinami. Tu si dnes můžete prohlédnout za jedinými veřejnými toaletami ve vesnici. Jde o jednoduchý časový spínač a dva velké džbány s uchy, které byly zavěšeny na provaz, a z jednoho do druhého se voda přelévala. Podle toho, za jak dlouho se podařilo nejnižší džbán naplnit, obsluha otevírala a zavírala stavidla v zavlažovacím systému a postupně pouštěla vodu do jednotlivých obdělávaných políček.

Turisté, kteří se do oázy Chebika vydají, musí myslet na to, že to není procházka po rovině. Cesta je poměrně náročná, v některých částech prohlídky vede jen nezpevněná prašná cesta, na které jsou mnohdy kameny, jinde jsou do skal vytesány schody. V některých místech jsou chodníčky poměrně dosti úzké, je tak třeba dbát zvýšené opatrnosti. Oázou se chodí celý okruh, takže se nikdy nevracíte na to místo, ze kterého jste vyrazili a stále máte co obdivovat.

- jap -

Další články z Tuniska:
Tunis - Bab el-Bahr
Nepříliš tuniský Tunis
Tunisko - v království pouště
Djerba – Houmt Souk, místo trhu
Cap Bon - brána do Tuniska

Článek byl zobrazen 13 343 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko