Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Koberce z Kairouanu

Kairouan rozkládající se v oblasti středního Tuniska, je po Mekce, Medině a Jeruzalému čtvrtým nejvýznamnějším islámským centrem na světě. Už po třináct století je střediskem náboženského a duchovního života v Tunisku a jedním z nejnavštěvovanějších měst země. Název města by se dal přeložit jako „Karavana“.

Kairouan založil v roce 670 po Kristu arabský vojevůdce Okba ibn Náfi, který podle legendy narazil v těchto místech na zlatý pohár v písku. Když jej zvedl, ze země pod ním vytryskl pramen čisté vody. Okba nechal na tomto místě vystavět základy města a první mešitu, ze které se však do dnešních dní nic nezachovalo. Původní město bylo zničeno Berbery a svého obnovení se Kairouan dočkal až v roce 694, kdy jej znovu založil Hassan Ibn Noamam. Zlatý věk nastal v 9. století za vlády Aghlabovců, kteří z něj učinili své hlavní město. Na počátku 10. století padlo město do rukou Fatimovců, kteří své hlavní město přesunuli do Mahdie, a Kairouan začal upadat. Ještě ve 13. století se město dočkalo přestavby, ale ta celkovému úpadku nezabránila.


Autor: Keith Roper

V současnosti žije v Kairouanu asi 80 tisíc obyvatel, z nichž převážná část se živí zemědělstvím a řemeslnou výrobou. Proslulé jsou zdejší ručně tkané koberce, jejichž tradice sahá stovky let do minulosti. Koberce jsou buď tkané, nebo vázané, s geometrickými vzory a charakteristická je pro ně červená, modrá a zelená barva. Město je samozřejmě známé také díky svým mešitám a medresám, které jsou cílem poutníků z celého islámského světa. Říká se dokonce, že sedm poutí do Kairouanu dokáže nahradit věřícímu pouť do Mekky, která představuje jednu z pěti základních životních povinností muslima. Díky řadě zajímavostí a památek bylo město v roce 1988 zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Návštěvníky při vstupu do města vítají dvě rozměrné cisterny z doby Aghlabovců. Medína je obklopená neproniknutelnými 7 km dlouhými hradbami. První hradby zde byly postaveny v roce 762 po Kristu, ale ty současné pocházejí z 18. století, kdy byly doplněny ještě dvacítkou válcových věží. V současné době mají hradby čtyři brány, kterými se dostanete do centra medíny. Napravo od brány Bab ech-Chouhada se nachází hrobka Sídí el-Garjáního, kterou ve 14. století vybudoval filosof El-Džadíd, ale nyní nese název jeho žáka. Na hrobce si všimněte složitě vyřezávaných dveří, štukové výzdoby a dřevěného stropu.

O něco dále směrem do centra se tyčí mešita Tří dveří pocházející z 9. století, která patří k nejstarším sakrálním stavbám v medíně. Založil ji Mohammed bin Kajruván el-Ma´a fri, ale pojmenovaná byla podle tří portálů – jeden je vyhrazen mužům, druhý ženám a třetí dětem. Průčelí mešity je pokryto kúfskými nápisy a květinovými ornamenty. Hranolový minaret byl vztyčen za éry Hafsovců a proslavil se dvěma slepými oblouky rámovanými modrou mozaikou.


Autor: Keith Roper

V centru medíny, v ulici Rue des Cuirs, se nalézá studna Bir Barouta z 8. století, pojmenovaná podle světce z 13. století. Voda byla a je čerpána pomocí soustavy kol, kterými otáčí velbloud. Mnozí věří, že právě tato studna je napájena pramenem, který v minulosti objevil vojevůdce Okba ibn Náfi. Traduje se, že každý, kdo se ze studny napije, se do Kairouanu jednou vrátí. Půjdete-li od studny dále ulicí Avenue de la République, upoutá vás závija (hrobka) Sídí Sahaba, zvaná také Lazebníkova mešita. Pochází z 16. století a původně byla osmibokou stavbou obehnanou zdí. Tato svatyně byla vystavěna na památku Abú Zamá´a el-Balavího, který byl zabit v bitvě, ještě před založením města. V 17. století nechal stavbu zrekonstruovat Hammud Paša, ale většina architektonických úprav proběhla až v letech 1681 – 1685 za vlády Mohammeda Beje. Na severozápadě komplexu se nachází mauzoleum, které je zastřešeno kopulí. V mauzoleu spočívá hrobka Sídí Sahaba obložená zeleným a bílým mramorem. Rozlehlému nádvoří vévodí minaret z roku 1690 a v 17. století přibyl ještě „fonduk“, neboli hostinec pro poutníky, islámská škola a mešita.

Další hrobkou v Kairouanu je závija Sídí Amr Abbády ozdobená sedmi kopulemi. Byla vystavěna v roce 1860 jako místo posledního odpočinku světce a věštce Sídího Abbády, o němž se dodnes vypráví mnoho legend a příběhů. Kromě věšteb proslul Sídí Abbáda také výrobou rozměrných věcí z kovu. Vytvořil například obří kotvu, velké řetězy a dýmky, které jsou soustředěny kolem jeho hrobky. Jeho dílem byly také dva rozměrné meče, které symbolicky chránily Kairouan před útokem, v roce 1996 je však někdo ukradl. Dnes patří závija Sídí Abbáda k hlavním poutním cílům ve městě.

Na severním okraji medíny se tyčí nejvýznamnější památka Kairouanu a tou je Velká mešita neboli mešita Sídí Okba pojmenovaná podle svého zakladatele. Původní mešita vznikla již v roce 670 po Kristu, ale byla úplně zničena. Převážná část budovy, která je zde k vidění dnes, pochází z 9. století, ale během staletí byla několikrát architektonicky upravena. V současnosti patří k nejstarším a největším modlitebnám v celém islámském světě a je významným poutním místem. Modlitební síň má 17 uliček, které jsou rozděleny řadami sloupů. Kupole zdejšího „mihrábu“ (výklenku směřujícího k Mekce) se pyšní bohatší dekorací, než mají ostatní kupole mešity. Součástí mešity je také minaret vypínající se nad rozlehlým nádvořím, postavený v letech 724 – 728, který se tak řadí k nejstarším dochovaným památkám svého druhu. Do horního patra vede 129 schodů.


Foto: Velká mešita   Autor: David Weekly

Hlavní tepnou medíny je Avenue 7 Novembre, jejíž velká část pochází ze 17. a 18. století. Dodnes je ulice lemována dílnami, kde se produkují tradiční tuniské rukodělné výrobky. Ulice vede také skrz místní súky (trhy), kde to doslova překypuje krámky a dílnami s měděnými nádobami, koženým zbožím a kairouanskými koberci. Nakoupíte zde však také parfémy, oblečení, šperky, pokrývky hlavy a koření.

Také mimo medínu se nachází řada zajímavých památek, které je poměrně snadné obejít pěšky. Určitě byste si měli zajít prohlédnout Aghlabovské nádrže z roku 860, které byly vystavěny na příkaz aghlabovského prince Abú Ibrahíma Ahmeda. Nádrže tvořily část rozsáhlého hydrotechnického systému, který byl považován za jeden z nejvýznamnějších vodárenských děl v tehdejším arabském světě. Díky tomuto mistrovskému dílu bylo město zásobováno vodou a pole kolem Kairouanu byla zelená i během období sucha. Voda v nádržích se shromažďovala během období dešťů, ale přiváděna byla také 35 km dlouhým akvaduktem z Djebel Cherichery. Největší nádrž má průměr 128 metrů a je 4,5 metru hluboká.


Autor: Damian Entwistle

Na okraji města najdete nejstarší dochovanou islámskou školu. Husajnovu medresu zřídil v roce 1710 husajnovský princ Husajn bin Alí. Obloukovým vchodem se dostanete na nádvoří, které je ze tří stran obklopené arkádami. Kolem nádvoří je rozmístěno 11 cel. V roce 1980 byla škola zrenovována a dnes slouží jako radnice. Typickým příkladem kairouanské architektury je také mešita Zitouna, neboli Olivová mešita. Mešita je obehnána mocnými hradbami a její minaret se vyznačuje obdélníkovým podstavcem. Nezapomenutelná bude jistě návštěva Muzea ONAT – Organization Nationale de l´Artisanat Tunisien, které pečuje a množství koberců zhotovených kočovnými tkalci. Na kobercích jsou patrné silné turecké a anatolské vlivy a k nejcharakterističtějším prvkům patří červené pozadí s pestrými geometrickými vzory a bílou výšivkou. Tyto koberce se obvykle vyrábějí z velbloudí nebo kozí srsti. Muzeum ONAT je ideálním místem pro koupi kvalitního koberce, ke každému koberci zde totiž dostanete osvědčení pravosti, s razítkem a údaji o typu, velikosti a datu vytvoření koberce. Kromě prodejních exemplářů si v muzeu můžete prohlédnout i starožitné kousky.

Kasba (pevnost) včleněná do severozápadního úseku hradeb byla v minulosti součástí obranného systému Kairouanu. Nyní však slouží jako hotel disponující vyhřívaným bazénem. Prostory bývalého vězení v současnosti slouží vyhlášené kavárně.

- jap -

Předchozí články z Tuniska:
Sousse – Hannibalova základna
Monastir, moře i památky
Oudna
Nabeul – město hrnčířů
Tunis - Souk el-Attarine

Článek byl zobrazen 8 014 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko