Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tuniská Sahara – zrádná i krásná

Sahara je se svou rozlohou 9 000 000 km² jednoznačně největší pouští světa, zaujímá třetinu celého afrického kontinentu a stejnou plochu jako třeba Čína nebo USA. Rozkládá se od západního pobřeží Afriky až k Rudému moři a pokrývá území jedenácti afrických států. Slovo „sahra“ znamená v arabštině jednoduše „poušť“.

Povrch Sahary tvoří převážně kamenitá poušť, tvořená místy skalami, oblázky, štěrkem nebo i hlínou, menší část pak zaujímají pouště písečné. Tato kamenitá pustina je monotónní a fádní, zem je křižována horskými pásmy, která sem tam přeruší horské oázy. V centrálních oblastech Sahary se nachází několik pohoří sopečného původu, jejichž vrcholy přesahují tři tisíce metrů, je to například Ahaggar, Tassili nebo Tibesti. Nejvyšším vrcholem je s výškou 3415 metrů nad mořem neaktivní vulkán Emi Koussi. Východní část Sahary protíná od jihu k severu řeka Nil, na jihu zasahuje do pouště svým severním obloukem řeka Niger. Sahara se stala také významným nalezištěm ropy, zemního plynu, uhlí, železné rudy a dalších nerostných surovin.

Tuniská Sahara

Zlomek z celé rozlohy Sahary zasahuje i na území Tuniska. Tady najdeme tři druhy pouště – kamenitou hamádu, oblázkový serír a písečný erg. Právě erg táhnoucí se až od Maroka je typickým obrazem Sahary, který lidé znají z filmů nebo fotek. Ty nejúchvatnější písečné duny se nachází v oblasti Ksar Ghilane. Písek se přemisťuje z jedné strany na druhou a často díky slunci mění své barvy. Občas je bílý či žlutý, jindy zase načervenalý. Směrem na sever se rozprostírají rozsáhlé stepi kombinované s písečnými dunami a lemované vyschlými solnými jezery. Pokud toužíte po tom, spatřit fata morgánu, s největší pravděpodobností se vám to podaří u největšího solného jezera Chott el-Djerid. Po většinu roku je vyschlé, v období zimních dešťů se jeho lesknoucí hladina rozprostírá, kam až oko dohlédne.

Návštěva pouštní oázy je po několikadenní putování doslova pohlazením na těle i na duši. V minulosti byly oázy útočištěm karavan a zbloudilých cestovatelů, ale jejich bohatství využívaly také kmeny žijící v poušti. Vyrostly kolem přírodních pramenů, podzemních vod a studní, dnes existují pouze díky zásahu člověka. Byly zde vybudovány zavlažovací systémy, díky kterým mají dostatek vody nejen lidé, ale také zvířata a rostliny. Kolem některých oáz, jako je třeba Gabes či Douz se rozrostla velká města.

K Sahaře neodmyslitelně patří karavany velbloudů, divokých zvířat se zde však příliš nevyskytuje. Sem tam můžete náhodně narazit na gazelu, divoké velbloudy, ale většinou ty co spatříte, vždycky patří k něčímu stádu. Dříve pobývala v poušti severoafrická liška s obrovskýma ušima, kterou je dnes možné vidět pouze v zoologických zahradách. Na poušti se daří ještěrkám, škorpionům a jedovatým zmijím. Vegetaci zastupují trsy pichlavé trávy „halfa“, která se používá k výrobě papírů a rohoží.

Tuniská Sahara

Podnebí Sahary je suché s ročními srážkami od 50 do 100 mm, v těch nejsušších oblastech spadne maximálně 25 mm srážek ročně. Na mnoha místech jsou srážky zaznamenávány dokonce s několikaletými bezesrážkovými odstupy. Průměrná lednová teplota se pohybuje mezi 10 až 15°C, v létě je to 30 až 37°C. Rozdíl teplot ve dne a v noci může činit až 30°C. Ničím neobvyklým nejsou na Sahaře ani písečné bouře, díky kterým se přemísťují ohromná mračna prachu a písku. Vítr odnáší písek do vzdálených míst, spad bývá zaznamenáván i v Evropě nebo dokonce Jižní a Střední Americe.

Podle paleontologů a archeologů bylo území Sahary ještě před 5 až 7 tisíci lety poměrně úrodnou oblastí, která byla vhodná pro pěstování plodin a také pro chov dobytka. Od 7. století sem začali pronikat Arabové, kteří zde šířili islám. Tím výrazně ovlivnili původní etnika a jejich kulturu. Obyvatelstvo Sahary dnes tvoří několik etnických skupin. Mezi nejvýznamnější patří především Tuaregové, Berbeři, Arabové a v menší míře pak i některé černošské kmeny. K nejhustěji obydleným oblastem patří pobřeží Středozemního moře a oblast dolního toku Nilu. Lidem je umožněno pěstovat například zeleninu, obilniny, datlové palmy a chovat velbloudy.

Každý kousek zeleně, každá studna či pastvina byla kdysi ve vlastnictví nějakého kmene, který svůj majetek pečlivě opatroval, bránil a choval ve velké úctě. Jakýkoliv cizinec přestavoval hrozbu a konkurenci. Aby lidé přežili, vytvářeli skupiny, klany a jakési komunity. Každý klad se sestával z několika rodin se společnými předky, několik příbuzných klanů vytvořilo kmen, který si určil náčelníka a tak vznikl jakýsi miniaturní suverénní autonomní stát. Vypovězení z této komunity znamenalo pro nešťastníka jistou smrt uprostřed písečných dun. I když kmenová sounáležitost místních lidí již není tak důležitá jako v dávných dobách, pořád je velmi silná. Nic nezajistí větší pocit bezpečí a ochrany než je krevní pouto.

Tuniská Sahara

Poušť se stala v poslední době vyhledávaným cílem turistů, ať už dobrodruhů, fotografů nebo jen zvědavců, kteří si chtějí zpestřit program během své dovolené u moře. Písek však umí být velmi zrádný a nebezpečný. Dokáže uvěznit kola aut, ztížit pochod cestovatelů nebo znehodnotit drahou fotografickou výbavu. Jeho nepatrné zrnka se dostanou opravdu všude, i když zrovna nezuří písečná bouře. Pokud se chcete vypravit na výlet do pouště, dobrými výchozími místy jsou Tozeur, Nefta a Djerba. Milovníci opravdového dobrodružství by se však měli vydat na Saharu z Douzu, Zaafrane nebo Ksar Ghilane, kde je čeká fascinující svět pouštních dun nejrůznějších tvarů a velikostí.

Nikdy se však nevydávejte do pouště sami! A to ani v džípu s náhonem na všechna čtyři kola. Vždy se vyjíždí nejméně ve dvou vozech a úplně nejlepší je, když je řídí tuniští řidiči, kteří jsou na tento terén a jeho zrádnosti zvyklí. Každou výpravu, ať už v autech nebo na velbloudu, je třeba nahlásit Národní gardě, která vám dá k výjezdu povolení. Pokud jedete s cestovní kanceláří tak vám tyto starosti odpadají, kancelář se o všechny formality většinou postará sama. I pěší výlety se musí nahlásit, vždy ale raději využívejte služeb průvodců. Každý kdo touží poznat na vlastní kůži krásu i krutost Sahary by měl být vybaven přípravky na opalování, panoramatickými uzavřenými slunečními brýlemi, péřovým spacím pytlem, nepromokavou podlážkou, kalhotami s volnými nohavicemi, velkým bavlněným šátkem, kterým je možné zakrýt celou hlavu a krk. Samozřejmostí je také voda, které si každý vezme, kolik jen unese. Dobré je mít také vysoké boty, které vás ochrání před škorpiony.

Pokud budete tímto vybaveni, budete moci okusit nocování v beduínském či berberském stanu nebo ochutnat místní placky pečené v horkém písku. Během putování se před vámi může znenadání vynořit bizarní kavárna postavená ze starých kovových krabic a palem. Prostě improvizace v divočině…

- jap -

Další články z Tuniska:
Ksar Haddada
Tunis - Dar el-Bey
Chebika
Tunis - Bab el-Bahr
Nepříliš tuniský Tunis

Článek byl zobrazen 16 404 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko