Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kartágo - návštěva starověké metropole

Kartágo bývalo jedním nejmocnějších měst starověku, ale do dnešních dní se z něj dochovaly jen trosky. V dnešní době tvoří jednu z nejzajímavějších kulturních památek celého Tuniska. Každoročně sem zavítá ohromné množství turistů ze všech koutů světa, kteří si chtějí doslova osahat tuniskou historii.

Kartágo bylo založeno Féničany v roce 814 před Kristem na útesu s dobrým přístupem k moři z jihu a ze severu, díky čemuž se stalo důležitou námořní základnou oblasti Středozemního moře. Za punských válek bylo město zničeno, poté Římany opraveno. Podrobili si jej také vandalové a později Byzantinci. Právě odtud se vydal nejvýznamnější vojenský velitel starověkého světa jménem Hannibal na pověstnou cestu přes Alpy se svými 59 000 muži a 40 slony, aby porazil Římany.  Po dobytí Araby v roce 695 po Kristu se Kartágo postupně ocitlo v troskách.

Zbyly zde trosky obětiště, punského přístavu, lázní, římského amfiteátru, divadla a svatyně. Jelikož se Kartágo rozkládá na poměrně velkém území, není možné si v jeden den prohlédnout každou jeho pamětihodnost. Nejvýhodnější je navštívit muzeum a přilehlé ruiny. Tento komplex je rozdělen do šesti částí. Jednou z nich je vrch Byrsa, který tvořil odjakživa střed města. Naskýtá se z něj nádherná podívaná do okolí.

Jeho dominantou je katedrála zasvěcená francouzskému králi Ludvíkovi IX., jenž zemřel na mor při obléhání Kartága v roce 1270. Tento svatostánek nechal v roce 1890 vztyčit kardinál Lavigerie, který byl velmi podnikavý a založil také řád „Bílých otců“ působící v Africe. Zdejší jeptišky a mniši vynikali v archeologii a jako první se pustili do zkoumání dějin Tuniska. Lavigerie se zasloužil i o znovuzrození kartaginského biskupství. Katedrála od roku 1964 již neslouží ke svému účelu, byla proměněna na Acropolium de Byrsa a pořádají se v ní výstavy a koncerty vážné hudby.

Na vrchu Byrsa se nachází také Kartaginské muzeum, jehož terasa sousedí se základy punských vil objevenými francouzskými archeology. V muzeu si můžete prohlédnout chronologicky uspořádané punské, římské, křesťanské a arabské exponáty. Dále jsou zde k vidění také mramorové sarkofágy, nápisy, předměty každodenní potřeby pocházející z punského a římského Kartága a barvité fénické masky. Dá se zde podniknout prohlídka punské čtvrti z 2. - 3. století př. n. l.

V blízkosti muzea se nalézá staré římské Hadriánovo divadlo z 2. století, ve kterém se během letního Mezinárodního kulturního festivalu konají četná představení. Neměli byste opomenout ani prohlídku nedalekého římského amfiteátru, který byl v tehdejší době nejoblíbenějším místem zábavy Římanů. V roce 203 po Kristu se v něm konalo představení na oslavu narození císařova syna. Při této příležitosti bylo zabito několik křesťanů, včetně asi 22leté mučednice sv. Perpetuy. Amfiteátr již není příliš zachovalý, jelikož byl rozebírán a jeho kameny se používaly ke stavbě dalších budov.

Slavné jsou Antoniovy lázně z 2. století, které byly jedněmi ze tří největších v celé říši. Podílely se na zlepšení celkové fyzické i psychické kondice někdejších obyvatel. Byly zničeny Vandaly a kameny byly použity na stavbu města Tunis. V nynějších rozvalinách jsou patrné pozůstatky místností a několika kleneb. Za vlády Caesara Augusta se Kartágo ocitlo ve vrcholné fázi rozvoje, z té doby pochází také římské vily, jejichž značná část je již dnes zarostlá vegetací. Nejzachovalejší je Villa de la Voliéres z 3. století, která se pyšní původními podlahovými mozaikami. 

Také okraj Kartága má z historického hlediska rozhodně co nabídnout. V části Quartier Magon se nachází několik punských podlahových mozaik, o něco dále objevíte Římské a paleokřesťanské muzeum, které pečuje o předměty z římské epochy kartaginských dějin od 5. do 7. století po Kristu. Mezi exponáty najdete i starokřesťanské památky a fragmenty mozaik. Na muzejním pozemku je možné si prohlédnout pozůstatky baziliky Carthagenna z 6. století po Kristu.


Nedaleko muzea jsou rozesety pozůstatky punských přístavních pevností. V dobách největšího rozkvětu se do zdejších přístavů vešlo 220 plavidel, dnes potřebujete pro představení punské flotily opravdu velkou představivost. Mezi oběma přístavy se v současnosti nachází Oceánografické muzeum s akvárii a několika interaktivními expozicemi. Další zajímavou lokalitou je nedaleké fénické pohřebiště Tofet, které bylo zasvěcené kartaginským božstvům Tanitě a Baal Hamonovi. Nejstarší částí Tofetu je Chapelle Cintas s nikou vyhloubenou do skály, v níž se našlo několik nádob z 8. století. Před stavbou se rozprostírá nádvoří s oltářem a zdmi vytvářejícími labyrint. Ten musel projít každý, kdo chtěl vstoupit do svatyně.

Jednou z památek Kartága je i bazilika sv. Cypriána, nesoucí jméno po známém teologovi, spisovateli a kartaginském biskupovi svatém Cypriánovi, jež zemřel mučednickou smrtí v roce 258 po Kristu. Tato osmilodní byzantská bazilika byla postavena jako místo světcova posledního odpočinku a nyní se řadí k jedněm z mála křesťanských historických památek Kartága.  Na návrší nad Tuniským zálivem se vypíná Prezidentský palác, kam se dostanete bránou v Avenue Bourguiba. Palác hlídají stráže a to bez ohledu na to, zda je prezident právě přítomen nebo nikoliv.

- jap -
Foto: isawnyu

Předchozí články z Tuniska:
Bizerte – nejfrancouzštější město Tuniska
Cap Bon - zahrada Tuniska
Rue du Pacha, Tunis
Koberce z Kairouanu
Sousse – Hannibalova základna

Článek byl zobrazen 8 573 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko