Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sousse - informace o tuniském letovisku

Téměř půlmilionové Sousse je třetím největším městem v Tunisku a také správním střediskem oblasti Sahel. Vystavěno bylo v 9. století Féničany v jižní části Hammametského zálivu na pobřeží Středozemního moře. Dnes se tato moderní metropole rozkládá kolem rušného obchodního a rybářského přístavu, který je jedním z největších v zemi.

Město po svém založení sloužilo po nějakou dobu jako Hannibalova námořní základna. Během punských válek bylo již jedním z nejvýznamnějších fénických měst. Dnešní Sousse ukrývá početné památky, jejichž největší koncentraci najdete v historické medíně, která je výrazným kontrastem modernímu městu. Přesto si Sousse uchovává svůj typický středozemní půvab, díky čemuž je mnohými považováno za perlu Tuniska. Stalo se také oblíbeným rekreačním letoviskem s dlouhou písečnou pláží, sportovním a kulturním vyžitím, přírodním bohatstvím a vynikající kuchyní. Na Sousse navazuje letovisko Port el-Kantaoui, čímž se vytvořil obrovský turistický komplex nabízející kvalitní turistické zázemí.

Sousse je zasazeno do rozlehlých olivových hájů a krásných zahrad, je tak skvělým místem pro relaxaci a odpočinek. Díky mírnému a příjemnému podnebí jsou zde ideální podmínky pro trávení pohodové dovolené. Pokud byste toužili po poznání a chtěli se něco o Sousse dozvědět, vypravte se na průzkum historického centra města. Hotely se táhnou podél nádherné zlatavé pláže až do vzdálenosti 7 kilometrů od centra města. Spojení mezi turistickou zónou a městem zajišťuje pravidelná autobusová doprava.

V samotném centru města je poměrně živo, ulice z velké části zaplňují také studenti místní univerzity, kteří Sousse dodávají mladistvý nádech. Obyvatelé se živí hlavně cestovním ruchem, ale také rybolovem, zemědělstvím, tkalcovskou výrobou a produkcí olivového oleje. Prohlídku města začněte v medíně, které dominuje Velká mešita z 9. století s minaretem a opevněný klášter „ribát“, který byl součástí městského obranného systému. Dnes se sousseský ribát řadí k nejslavnějším a nejzachovalejším klášterním pevnostem v Tunisku. Sloupořadím lemované nádvoří Velké mešity je přístupné turistům. Na jihozápadě ribátu byla vystavěna 27 metrů vysoká pozorovatelna. V 50. letech 20. století prošel celý ribát rozsáhlou rekonstrukcí.

Významnou stavbou Sousse je osmiboký minaret Závija Zakkák, který je typickým příkladem turecké architektury. Byl pojmenován po významném světci, který zde v 10. století žil. Pokud se z náměstí Place Farhat Hached vydáte směrem na sever, narazíte na ulici Avenue Bourguiba lemovanou řadou obchodů, restaurací a bank. Sousednímu náměstí Place des Martyrs vévodí Mořská brána Bab el-Bahr z 16. století. Určitě byste neměli vynechat procházku malebnou uličkou Rue al-Aghlaba, která ukrývá četná tržiště s mnoha stánky nabízejícími nejrůznější zboží.

Medína je kolem dokola obklopená hradbami z 9. století, kamenný val je přerušen pouze u náměstí Place des Martyrs v důsledku bombardování během 2. světové války. Původně bylo součástí hradeb devět bran, dochovaly se však pouhé čtyři. Za hradbami na jihu se nachází pevnost „kasba“ z roku 1100, v níž se nyní nachází Archeologické muzeum s mozaikami pocházejícími z byzantské a římské éry. Na severním nádvoří pevnosti se nachází křesťanské epitafy z katakomb, které leží asi 2 km od centra Sousse. Křesťanské katakomby jsou dlouhé 5,5 km a nachází se v nich asi 15 000 hrobů a 240 pohřebišť.

Další neméně zajímavou stavbou města je s největší pravděpodobností hrobka Khalaout el-Koubba zastřešená kupolí. Od roku 1980 slouží jako prostory pro Muzeum lidových umění a tradic. Za návštěvu stojí pěkné muzeum Dar Essid vystavující kroje, šperky a předměty každodenní potřeby. Muzeum je umístěno v domě, který je jedním z nejstarších v medíně.

Sousse – Hannibalova základna

Sousse – Hannibalova základna

Sousse ležící na pobřeží Středozemního moře je třetím největším městem Tuniska a také správním střediskem oblasti zvané Sahel. Historická medína zde kontrastuje s moderním městem, které má typický středozemní půvab, Sousse je tak právem považováno za perlu Tuniska.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko