Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tabarka - informace o tuniském letovisku

Tabarka rozkládající se na severozápadním pobřeží Tuniska je považována za jedno z nejlepších a nejoblíbenějších letovisek v zemi. Je lemována krásnými plážemi, omývána azurově čistým mořem a obklopená hornatou krajinou porostlou bujnou vegetací. Díky tomu se řadí k nejzelenějším městům v celém Tunisku.

Tabarka leží pouhých 22 kilometrů od hranice s Alžírskem, na místě, kde se v minulosti rozkládala fénická kolonie Thabraka. V období římské nadvlády byla Tabarka důležitým přístavem, odkud vyplouvaly lodě vezoucí mramor a obilí do Říma. V minulosti se Tabarka proslavila také lovem korálů a tato činnosti zajišťovala městu největší příjmy. Výhradní právo na výlov zdejšího korálového útesu získali v 16. století Janované, kteří na pobřeží později vybudovali pevnost. Šperky z tohoto materiálu byly již v té době vysoce ceněny. Poté, co se v roce 1888 utvořil francouzský protektorát, přešlo vlastnictví korálů do rukou Francouzů. Prvními okupovanými městy se stala právě Tabarka a Le Kef.

V současnosti je Tabarka tuniskou turistickou destinací číslo jedna. Během několika let na zdejším pobřeží vyrostly četné hotelové komplexy, moderní hotely, bungalovy a další zařízení. Turisté zde najdou vše, co k pohodové dovolené potřebují. Tabarka sama o sobě není nijak velká, je soustředěna kolem dvou ulic táhnoucích se rovnoběžně s pobřežím. Právě zde sídlí většina kaváren, restaurací, podniků a obchodů. I dnes v nich můžete nakoupit šperky vyrobené z korálů, které patří k nejoblíbenějším suvenýrům z Tabarky. V prodejnách najdete náhrdelníky, spony, brože, náušnice a další šperky. Korál je k dostání ve třech barvách. Červený propůjčuje vitalitu, růžový navozuje příjemné myšlenky a bílý pročišťuje mysl. Mnozí turisté si však dnes již uvědomují, jak jsou korály vzácné a ohrožené a že jich v mořích stále ubývá, proto už tyto šperky nekupují.

Výlov korálu v Tabarce není ničím náročným, korálový útes se totiž nachází nedaleko pobřeží. Pod vodou na vás čekají skály obklopené barevnými korály, komplexy tunelů a podmořských jeskyní. Teplá mořská voda je ideálním prostředím pro jejich růst a pro život pestrobarevných mořských ryb. Ve zdejších vodách je možné spatřit světélkující medúzy, mořské houby, ježovky, sumýše, kterým se často říká mořské okurky a sumky. Ve větších hloubkách se setkáte s murénami, pyskouny a platýzy. Tabarka je jedinou lokalitou v Tunisku, která se může pochlubit vzácným korálovým pobřežím připomínajícím pobřeží Rudého moře v Egyptě. Stala se tak vyhlášeným rájem pro obdivovatele podmořského života a jezdí sem potápěči z celého světa.

Tabarka má však co nabídnout také milovníkům historie. Nepřehlédnutelnou dominantou je janovská pevnost tyčící se na zalesněném svahu nad letoviskem. Pevnost v 16. století sloužila jako útočiště tureckých pirátů. Její prohlídku byste rozhodně neměli vynechat, třeba jen proto, že se z ní naskýtá skvělý výhled do okolí. Strhující panoráma města si však můžete vychutnat také z hotelu Les Mimosas, který má skvělou polohu nad Tabarkou. Za návštěvu stojí také Muzeum korku, seznamující návštěvníky s těžbou korku v této oblasti. Zdejší svahy jsou porostlé převážně korkovými duby, borovicemi a mimózami, proto o materiál nebyla nouze.

Snad nejfotografovanějším místem v Tabarce jsou okrově zbarvené skalní útvary zvané Les Aiguilles neboli „jehly“. Tyto fascinující, až 20 metrů vysoké skály situované západně od zálivu, byly zformovány neustálým působením větru a deště. Na své si v Tabarce přijdou také milovníci golfu, pro které je zde připraveno údajně nejlepší golfové hřiště v celém Tunisku. Pokud máte zájem, můžete se lodí vydat na nedaleké ostrovy Galite, které jsou vyhlášenou potápěčskou destinací.

Tabarka - zelené Tunisko

Tabarka - zelené Tunisko

Tunisko je z větší části suché a vyprahlé, v jeho jižní části začíná rozlehlá saharská poušť. Ale severní pobřeží má jiný ráz, mnohem zelenější. Není divu, že féničtí mořeplavci založili na úpatí velkého horského masivu Kroumerie svažujícího se k pobřeží obchodní přístav Thabraca, postupem času změněný na Tabarka.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko