Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hammamet - město jasmínů

Čas dokáže změnit vše. Velké říše zanikají, nové vznikají, centra, která ovládala svět, se mění v ruiny, z vesnic vznikají důležitá města. To je i případ tuniského Hammametu, nazývaného „město jasmínů“.

Leží 63 km jihovýchodně od tuniské metropole, na jižní patě poloostrova Cap Bon, který vybíhá v délce 70 km do Středozemního moře. V antických dobách to byl jeden z mnoha rybářských přístavů, nijak zvlášť významný.

Zahraniční hosté sem ve větší míře začali jezdit až v 19. století, mnozí si tu i postavili honosné domy a Hammamet se tak stal nejstarším tuniským letoviskem. Už tehdy přilákal i mnohé slavné umělce, mezi nimiž nechyběla jména Ali Ben Salem, Gustave Flaubert, Andre Gide nebo Oscar Wilde. Dnes patří mezi jedno z hlavních přímořských letovisek země.

Dvacet tisíc stálých obyvatel, ale k tomu další tisíce turistů. Hotelové komplexy, diskotéky, pláže, jacht-klub, tenis, vodní sporty… Hammamet je rovněž proslulý svými golfovými hřišti a zařízeními thalassoterapie. Moderní hotelové areály, většinou vystavěné v pseudo arabsko-maurské architektuře, začínají asi 2 kilometry severně od vlastního Hammametu a jsou většinou obklopeny zahradami s citrusovými stromy, ibišky, růžemi a jasmíny. Postupně se rozšiřují dál a dnes už sahají přes 10 km od města. Nejnovější hotelová zóna nazývaná Yasmine Hammamet prozatím zahrnuje 42 nových luxusních hotelů, rezidencí a vil s kapacitou 25 000 lůžek, to vše na ploše 277 hektarů. V budoucnu se má ještě dále rozrůst.

Jen málo hostů těchto zařízení se z turistického areálu vydá dál, než na přilehlou dlouhou písčitou pláž. Přitom minimálně návštěva samotného města určitě stojí za to a pomůže aspoň trochu přiblížit kulturu země.

Arabové vybudovali Hammamet někdy ve 13. století na místě římského dvojměsta Pupput a Siagu. Centru dominuje staré islámské hradební městské opevnění, tzv. medina s pevností (kasbah) s 15. století, která kdysi sloužila i jako kasárna Cizinecké legie. Je odsud nádherný výhled na okolní město i celý hammametský záliv, lemovaný na obzoru vrcholky Atlasu. Mezi zachovalé památky patří také dvě mešity – tzv. Velká mešita z 15. století s typickým starým kruhovým minaretem a Sidi Abdel Kader z 18. století. Staré město nabízí návštěvníkům nejen poetické kouzlo úzkých křivolakých uliček, ale i ruch a typicky arabské smlouvání na tržišti nebo-li souku. A nenechte se zmást, smlouvání je opravdu jakýmsi místním sportem a když něco koupíte hned a bez debat, prodavač se bude nejspíš velmi podivovat. Ostatně ceny jsou nastaveny dosti vysoko, spíše v hladině německých turistů. Kromě obchodů a obchůdků můžete navštívit také řadu restaurací, kaváren a čajoven.

Zajímavé je též mezinárodní kulturní středisko postavené podle vzoru starého římského amfiteátru, nebo třeba zdejší arabský hřbitov, nacházející se směrem od starého města k pobřeží.

Proto neváhejte a vydejte se nasát atmosféru města. A co třeba výlet lodí podél pobřeží, nebo autem – či místní dopravou, aby byl zážitek autentičtější – do vnitrozemí?

Autor: Michal Hamšík

Článek byl zobrazen 3 838 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko