Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tunisko - základní informace

Oficiální název: Tuniská republika
Hlavní město: Tunis
Počet obyvatel: 9 974 722
Rozloha: 163 610 km2
Měna: tuniský dinár (TND) =1000 millímů
Úřední jazyk: arabština

Vstupní formality a základní informace
Poloha a přírodní poměry
Jak cestovat do Tuniska?
Jak cestovat po Tunisku?
Jak cestovat po Tunisu?
Stravování
Ubytování
Bezpečnost v Tunisku
Nakupování v Tunisku
Turistické cíle
Tunis
Kartágo
La Goulette
Sidi Bou Said
Poloostrov Cap Bon
Hammamet
Nabeul
Tabarka
Ain Draham
Bizerte
Sousse
Port el Kantaoui
Monastir
Sfax
Ostrovy Kerkennah
Djerba
Národní park Ichkeul
Chott el-Jerid
Tuniská letoviska v rubrice K moři

Vstupní formality a základní informace

Kdy do Tuniska?
Tunisko můžete navštívit v kteroukoliv roční dobu. V období od května do začátku října se nevyhnete letním vedrům, které jsou na pobřeží zmírňovány mořským vánkem. Léto je vhodné pro návštěvu pouze v případě, že plánujete pouze ležet na pláži a užívat si relaxaci u moře. Pokud se ovšem chystáte podniknout výlet do vnitrozemí, musíte počítat s nepříjemným a nesnesitelným horkem. Podzim zde bývá deštivý díky studeným proudům z Atlantského oceánu. Teplota se pohybuje mezi 20 a 24 stupni. Zima bývá teplá a slunečná s teplotami od 16 do 24 stupňů. Dochází ale k nenadálým změnám počasí a razantním změnám teplot. Ideální dobou pro strávení dovolené v Tunisku je jaro a podzim, kdy se lze bez problému koupat v moři a také se vydat na prohlídku památek. Pokud se chystáte na jih, je dobré výlety do pouště uskutečňovat někdy v září, říjnu nebo březnu, kdy denní teploty nestoupají nad 30 stupňů. V létě i během ramadánu zde zůstávají obchody otevřeny až do pozdních večerních hodin. Teplota v moři klesá až ke konci října.

Pasy, víza, doklady
Pro cestu do Tuniska potřebujete pas platný ještě alespoň 3 měsíce po plánovaném odletu. Pokud se do země chystáte organizovaně s některou z cestovních kanceláří, není vízum nutné. Jestli se chystáte do Tuniska individuálně je nutné si nechat vystavit vízum, vydává ho velvyslanectví Tuniska v Praze. Vízum se vydává maximálně na 3 měsíce a vyřízení trvá zpravidla méně než jeden týden. Poplatek za vyřízení víza činí 800 Kč.

Zdravotnictví
Pro pobyt v Tunisku je nutné se vybavit zdravotním připojištěním pro pobyt v zahraničí. Dá se říct, že lékařská péče je v Tuniské republice na dobré úrovni a poměrně dobře organizována, zvláště v soukromých klinikách. Zdravotní ošetření zde není drahé. Lékárny jsou dobře zásobené a většina jejich zaměstnanců hovoří plynule francouzsky. Ve většině měst jsou lékárny otevřeny nonstop. Lékárna má ve znaku hada na zeleném pozadí.

Peníze
V turisticky navštěvovaných oblastech přijímají obchody a hotely kreditní karty. Dále se zde dá platit cestovními šeky, neodmítá je většina bank a některé hotely. Tuniský dinár není volně směnitelný a proto se nesmí dovážet ani vyvážet ze země. To je také důvod, proč ho nelze koupit už před příletem. V každém větším městě jsou však směnárny a banky.

 

Poloha a přírodní poměry

Tunisko leží v Severní Africe a je omýváno Středozemním mořem. Sousedí s Alžírskem a Libyí. Od Evropy Tunisko dělí pouhých 138 km a patří mezi nejmenší země Afriky. Země má převážně hornatý sever, jih pokrytý pouští a ve středu země najdeme step. V Tunisku můžeme navštívit nejsevernější výběžky Afriky – mys Bon a Bílý mys. Na území Tuniska zasahuje pohoří Atlasu, jehož hory jsou zde nazývány Dorsale. Právě v těchto horách se nachází nejvyšší vrchol Tuniska Jebel Chambi, který měří 1544 m. Turisté nejvíce navštěvují náhorní plošinu Tell a úrodné údolí řeky Qued Medjerda.

 

Jak cestovat do Tuniska?

Letecká doprava
Letecká doprava je nejpohodlnějším způsobem dopravy do Tuniska. Z evropských zemí, včetně České republiky, létají během celého roku pravidelné spoje. Pravidelné linky z Prahy do Tunisu provozuje tuniská letecká společnost TunisAir. S přestupem se dá doletět také na Djerbu nebo do Tabarky. Cestovní kanceláře však mají zajištěny i charterové lety na Djerbu bez přestupu. Ceny letenek jsou pohyblivé v závislosti na ročním období. Výhodnější bývají jarní a podzimní nabídky. V Tunisku existuje 6 mezinárodních letišť.

Autobusová doprava
Dobrodružné povahy se mohou v případě zájmu dostat do Tuniska také autobusem. Cesta vede skrz Alžírsko nebo Libyi. Je k tomu však nutné speciální vízum přeložené také do arabštiny, v případě přejezdu přes Libyi. Každý den odjíždí z Tripolisu (hlavní město Libye) autobus do Tunisu a cesta trvá asi 16 hodin. Toto cestování se ale příliš nedoporučuje, jelikož v pohraničních oblastech mezi Alžírskem a Libyí není zrovna moc bezpečno. Další problém je také ten, že turisté mají téměř zakázaný vstup na území Alžírska od doby vypuknutí občanské války v roce 1993.

Lodní doprava
Do Tuniska se dá také dostat po moři. Bývá v provozu pravidelná trajektová linka z Marseille do La Goulette. Tyto trajekty však jezdí pouze od července do září. Po zbytek roku bývá tato přeprava organizována pouze dvakrát nebo třikrát týdně. Cesta z Marseille trvá přibližně jeden den.

Jak cestovat po Tunisku?

Autem
Velmi příjemným překvapením je tuniská silniční síť. Je ve výborném stavu se srozumitelnými značkami a na většině území země je velice dobře udržovaný povrch silnic. Navíc jsou tuniští řidiči ohleduplní, nejezdí příliš rychle a v případě potřeby jsou ochotni pomoct. Poměrně často se lze na silnicích setkat s policejními vozy, ty ale turisty nezastavují.

V Tunisku se jezdí vpravo stejně jako u nás, což je určitě příjemné. Dopravní značky mívají 2 nápisy – v arabštině a francouzštině. Rychlost je omezena na 90 km/h, v obcích na 50 km/h. Pouze na dálnici mezi Tunisem a Sousse je povoleno jezdit 110 km/h. Při cestě autem musíme být však zvlášť pozorní na potulující se zvířata a na chodce. Hlavně na jihu nás může překvapit značka s obrázkem velblouda, která varuje před srážkou s tímto zvířetem. Mimo letní měsíce mohou být některé vozovky nesjízdné z důvodů prudkých dešťů. Pozor byste měli dávat také na pouštních vozovkách, které mohou znenadání mizet pod nánosem písku. V těchto případech je vhodnější si najmout místního tuniského řidiče, který tamější cesty bezpečně zná. Ve všech turistických letoviscích a větších městech jsou autopůjčovny. Půjčení auta zde nepatří zrovna k nejlevnějším službám, ale díky autu se můžete dostat do zajímavých a hůře dosažitelných míst země. K pronájmu auta potřebujete mít věk minimálně 21 let a nejméně 1 rok platný řidičský průkaz. V Tunisku neexistuje žádná havarijní služba pro případ nehody. V případě, že by se vám stala nehoda požádejte místního řidiče aby vás odvezl do nejbližšího města.

Autobusem
Ve většině tuniských měst provozuje linky státní autobusová společnost. Do větších měst jezdí pravidelné linky až 10krát denně. Během letních měsíců jezdí některé dálkové autobusy kvůli horku převážně v noci. Autobusy jsou pohodlné a nabízejí dostatek místa jak pro cestující tak pro zavazadla, navíc bývají vybaveny klimatizací.

Letadlem
Tunisko má několik letišť, např. v Tunisu, Sfaxu, Tabarce, Tozeuru, Gafse atd. Několikrát denně létají spoje mezi Tunisem a Djerbou. Existuje zde také aerotaxi společnosti Tunisavia, které využívají převážně podnikatelé a osoby VIP.

Vlakem
V Tunisku je poměrně rozsáhlá železniční síť, je zde přes 2000km tratí. Z Tunisu vedou hlavní tratě do velkých měst. V Tunisku se rozlišují 2 třídy vlaků. První třída je klimatizovaná a asi o 40% dražší. U druhé třídy se vyplatí nastupovat hned na první stanice, protože na dalších už je vlak naplněn k prasknutí. Pokud hledáte jízdní řád, najdete ho v denním tisku, ale je lepší si spoje ověřit přímo na stanici.

 

Jak cestovat po Tunisu?

Autobusem
Jízda po hlavním městě v autobuse není zrovna příjemným zážitkem. Linky bývají přeplněné a většinou ani nevíte kam daný autobus jede, jelikož jsou cílové stanice popsány v arabštině. S latinkou se turista setká pouze u autobusů, které jezdí navštěvovaným památkám. Tunis má 3 hlavní autobusové nádraží. Jízdenky jsou poměrně levné a prodávají se přímo v autobusu, nebo na autobusovém nádraží Tunis Marine.

Tramvají
Pokud chcete cestovat alespoň trochu pohodlně, vyberte si tramvaj. Prostředkem ulice jezdí zelené vozy s charakteristickým bílomodrým pruhem. Tramvaje nejsou drahé, ale bývají také často přeplněné. Po Tunisu jezdí 5 hlavních linek. Jízdenky se prodávají přímo na zastávce v kiosku.

Taxi
Po metropoli jezdí taxíky žluté barvy, jsou levné a rychlé. Občas je ale obtížné sehnat nějaký volný vůz, protože taxíky rádi využívají také místní.Setkáte se tady se zničenými a zanedbanými taxíky, stejně tak jako s moderními vozy v perfektním stavu. Objednat si ho můžete telefonicky nebo přímo na ulici.

Autem
Jízda autem se po hlavním městě nedoporučuje. Pokud nemáte jinou možnost, tak to raději nedělejte. Ulice bývají přecpané, řidiči nervózní a nerespektující vyznačené silniční pruhy, natož tak značky. Dalším velkým problémem bývá parkování.

Stravování

Tuniská kuchyně
Tuniská kuchyně uspokojí nároky každého labužníka. Je pestrá jak na pohled tak i chuťově. Nejtypičtějším jídlem je pro Tunisko „kuskus“ – jedná se o zrnitou hmotu z pšeničné krupice, která je vařená nad párou. Podává se nejčastěji s dušenou zeleninou, masem nebo rybou v pálivé rajčatové omáčce. Kuskusů je několik druhů a obměn. Oblíbenou specialitou je také „kamúníja“ – vařené hovězí či jehněčí maso s velkým množstvím kmínu a dalších druhů koření. V pobřežních oblastech se podávají rybí speciality a pokrmy z mořských plodů. Mezi další chuťovky patří tzv.“brik“- jedná se o listové těsto plněné vejci. Brik by měl mít tvar půlměsíce a žloutek by měl být měkký. Tunisané si toto malé jídlo velmi často dopřávají. Velmi chutná je také tuniská pizza. Obsahuje kousky tuňáka a připravuje se na velkých talířích. Osvěžující je tuniský zeleninový salát do kterého se přidává natvrdo uvařené vejce a kousky tuňáka. Z polévek je nejběžnější „lablabi“, která je z cizrny a podává se s pečivem. Může se do ní přidat také syrové vejce. Každý tuniský pokrm je doprovázen pečivem, které je nedílnou součástí jejich jídelníčku.

Tuniské restaurace
Rozhodování kam zajít na jídlo by nemělo být v Tunisku problém. Tato země uspokojí nároky každého. Můžete navštívit místní kavárničky, restaurace evropského typu, nebo místního pouličního prodavače. Stravovací zařízení jsou v Tunisku čisté a poskytují slušnou kvalitu. Existují zde „gargottes“ – malé a levné restaurace, kde nabízejí polévky, jednoduché úpravy ryb, masa a zeleniny. Hotely zde většinou kladou důraz na mezinárodní kuchyni. Jestliže toužíte ochutnat pravou tuniskou kuchyni, navštivte zdejší kavárničky. Pokrmy z těchto podniků chutnají někdy mnohem lépe, než z velkých hotelů. Jsou tady k vidění také snack bary, kde si můžete dát tuniskou pizzu.Restaurace a kavárny bývají otevřeny přibližně do 22 hodin. Místní podniky jsou také mnohem levnější než hotelové restaurace.

Tuniské nápoje
Mezi nejoblíbenější tuniské nápoje patří mátový čaj, který tunisané pijí vždy a všude. Tunisko je muslimská země, proto zde alkohol není běžně dostupný a podává se spíše jen v dražších restauracích. Přesto je ale Tunisko producentem velice dobrých vín, červených i bílých. Také zde mají vlastní značku piva – Celtia. Jinak se zde pijí nejrůznější ovocné šťávy, které se ředí vodou.

 

Ubytování

Ať se v Tunisku rozhodnete pro ubytování v hotelu, nebo některém soukromém podniku, vždy budete příjemně překvapeni. Všude nabízejí dokonale úhledné a komfortní pokoje. Většina ubytovacích zařízení v turistických resortech jsou situována v blízkosti moře s krásným výhledem. Někde hosty osloví zase exotickou, ale přitom moderní výzdobou. V každém hotelu na pobřeží najdete plavecký bazén, což v hotelích ve vnitrozemí bývá jen výjimka. Ubytování v turistické zóně má hlavní výhody v tom, že je zde blízko k zábavním podnikům, moři a je zde přímý přístup na pláž. Tyto zóny však často leží daleko od jakýchkoliv památek. Také zde nejsou místa, kde byste mohli ochutnat tradiční tuniské pokrmy a posedět v kavárničkách. I ceny jsou zde mnohem vyšší než ve městech. Pokud máte zájem se ubytovat v co nejlevnějším hotelu, ověřte si nejdříve, zda má alespoň klimatizaci. Alespoň větrák by neměl chybět v žádném pokoji, zvláště v letních měsících. Největší sítí, pod kterou spadá v Tunisku nejvíce hotelů je Abou Nawas, dále pak El-Mouradi. Ceny hotelových pokojů se liší podle ročního období. Mimo letní sezónu jsou výrazně levnější. Levnější také bývají pokoje, které nemají možnost výhledu na moře. V Tunisku by neměl být problém najít vhodné ubytování, jelikož se zde nachází opravdu velký počet hotelů různých kategorií. Je však lepší si vždy dopředu zajistit rezervaci.

 

Bezpečnost v Tunisku

V Tunisku není možné si nevšimnout všudypřítomných policistů. Pohybuje se zde národní garda, která je zodpovědná za národní bezpečnost a také státní policie.Může se stát, že policie zastaví vaše auto a bude vás chtít kontrolovat – tímto způsobem pátrá po obchodnících se zbraněmi, pašerácích a teroristech. V každé turistické zóně vznikla policejní stanice. V hotelích se doporučuje si uložit své cenné věci do sejfu. Pláže i hotely jsou nepřetržitě střeženy. Pozor si dávejte zejména v dopravních prostředcích, které jsou rájem pro kapesní zloděje. Také není dobré chodit v uličkách starého města s výraznými šperky a tím na sebe poutat pozornost.

 

Nakupování v Tunisku

Po celém Tunisku jsou rozesety spousty barvitých trhů, které nabízí zboží všeho druhu. Například tuniské koberce a koberečky, keramiku, šperky a parfémy. Nejlépe se v Tunisku nakupuje na „súku“, což je tradiční tuniský trh s nejrůznějším zbožím. Nejsou zde dány pevné ceny za zboží, cena se dohodne vždy smlouváním se zákazníkem. Kromě tržišť lze navštívit také rozlehlé státní obchodní domy, kde jsou ceny již pevné. V nabídce je kvalitní zboží, za které však chtějí vysoké ceny. Všechny obchody mají v době obědů zavřeno. V některých obchodech lze platit kromě tuniského dináru také americkými dolary a eury.

Turistické cíle

Tunis
Hlavním městem Tuniské republiky je Tunis, který má přibližně 1,8 miliónu obyvatel. Tato metropole má osobité kouzlo a je příjemným překvapením pro evropské turisty. Je to liberální místo spojující západ a východ. Ve městě sídlí vláda, státní úřady a další organizace.

Tunis je plný kontrastů. Na jedné straně stojí moderní výškové budovy a na druhé medína – starobylá arabská čtvrť. Jsou zde také situovány průmyslové podniky. Město je plné ubytovacích kapacit, restaurací, kin, diskoték, barů, divadel, dostihových závodišť a nejrůznějších obchodů. Tunis je velice přehledné město, kde jsou všechny zajímavosti a památky situovány do jedné ulice – Ville Nouvelle, která je lemována francouzskými budovami, které místu dávají evropský nádech. Ave Habib Bourguiba je hlavní třída vedoucí od Ville Nouvelle, kde najdeme mnoho bank, kin, hotelů, restaurací, cestovních kanceláří, fast food a obchody. Ulicí se dá dostat až na předměstí Kartága. Ve Ville Nouvelle se nachází také St Vincent de Paul z roku 1833 a je kombinací gotického, islámského a severoafrického slohu. Srdcem a historickým centrem Tunisu je medína, kterou by neměl vynechat žádný turista. Jsou zde starobylé kamenné uličky, lemované krásnými domy a mešitami. Tato stará čtvrť byla založena již v 7. století a do roku 1881 byla centrem města, než přijeli Francouzi. V dnešní době zde žije asi 15 000 obyvatel, živících se turistickým ruchem – prodejem suvenýrů, květin, voňavek a potravin.Když ve třicátých letech probíhal program na demolici slamů, byla zbourána i část medíny. Tyto práce byly naštěstí brzy zastaveny. Dnes je na seznamu světového dědictví UNESCO a můžete ji obdivovat skoro ve své původní kráse. Uvnitř města naleznete starobylé domy, paláce, hřbitovy, mauzolea, hammams – veřejné lázně, školy, obchody, dílny, zahrady a nádvoří. Medína se časem rozvinula v dokonalý systém ulic, uliček, chodníků a stezek, které lemují bílé domy, terasy a minarety. V medíně se nachází mešita Zitouna, která patří mezi největší mešity v zemi. Založena byla kolem roku 698 a je nejoslavovanější v Tunisku. Turistům jsou přístupny její galerie každý den kromě pátku, kdy zde probíhají motlitby. V mešitě se nacházela také teologická fakulta.

V ulici ulice Souq el-Attarine se prodávají tuniské parfémy a vonné oleje. Nedaleko stojí Mešita Youssef Dey, která představuje jedinečný architektonický skvost. Kousek dále je Národní knihovna uchovávající tisíce svazků arabských knih. V těsné blízkosti si můžete dále prohlédnout Midhat As-Sultan, Mešitu Hammouda Pacha a Echammaia Medersa.

Z roku 1795 pochází palác ministerského předsedy Dar El Bey, který je opravdu luxusní budovou. Sloužil jako rezidence pro důležité mezinárodní návštěvy. Navštívit můžete také krásné kamenné náměstí Place de la Kasbah, na kterém stojí Mešita Kasbah ze 13. století. V Tunisu je také bývalá islámská kolej Medersa Mouradia z roku 1673. na nedalekém náměstí stojí palác Dar Husssein, který byl po vyhlášení nezávislosti prohlášen za Národní muzeum archeologie a umění. V ulici Tourbet el-Bey najdeme mausoleum princezny Husseinid, které pochází z období Ali Pasha II (1758 – 1782) a tvoří největší památka svého druhu v Tunisu. Je zde také Muzeum umění a tradic, mešita Deyers nebo palác Dar Othman. Budova Dar Lasram Palace je jednou z nejhezčích budov medíny. Má zde sídlo organizace zabývající se ochranou medíny. Pokud toužíte po odpočinku a chcete trochu relaxovat, navštivte lázně tzv. Hammam, kde si můžete dopřát masáž nebo saunu.

V Tunisu bychom neměli zapomenout se zajít podívat do muzea Bardo, což je jedno z nejhezčích v Tunisku. Jsou zde uchovány vzácné vykopávky a předměty z celé země. Je zde slavná sbírka římských mozaik, které znázorňují 2000 let staré události.

Kartágo
Kartágo bývalo jedním nejmocnějších měst starověku, ale do dnešních dní se z něj dochovaly jen trosky. Bylo založeno v roce 814 před Kristem a stalo se důležitou námořní silou oblasti Středozemního moře. Za punských válek bylo zničeno, poté Římany opraveno. Podrobili si jej také vandalové později Byzantinci. Právě odtud se vydal Hannibal na pověstnou cestu přes Alpy se svými 59 000 muži a 40 slony, aby porazil Římany. V dnešní době tvoří jednu z nejzajímavějších kulturních památek celého Tuniska. Každoročně ho navštíví ohromné množství turistů. Zbyly zde trosky obětiště, punský přístav, Antoniovy lázně, římský amfiteátr a divadlo a svatyně Tophet. Kartágo se rozkládá na poměrně velkém území, není proto možné stihnout vidět každou jeho pamětihodnost. Nejvýhodnější je navštívit muzeum a přilehlé ruiny. Tento komplex je rozdělen do šesti částí. Jednou z nich je kopec Byrsa Hill, který tvořil odjakživa střed města. Stojí zde katedrála zasvěcená francouzskému králi Sv. Louisi. Vedle se nachází Muzeum Kartága. Jsou zde památky z období punsko-fénických, římsko-afrických a arabsko-islámských. Dá se zde podniknout prohlídka punské čtvrti z 2.-3. století př.n.l.. Nedaleko jsou vidět zbytky římského amfiteátru, který byl v tehdejší době nejoblíbenějším místem zábavy Římanů. Amfiteátr již není příliš zachovalý, jelikož byl rozebírán a jeho kameny se používaly ke stavbě dalších budov. Ve starém Římském divadle se každoročně koná mezinárodní divadelní festival Kartágo. Slavné jsou Antoniovy lázně, které byly jedny ze tří největších v celé říši. Podílely se na zlepšení celkové fyzické i psychické kondice někdejších obyvatel. Byly zničeny Vandaly a kameny byly použity na stavbu města Tunis. V Paleo – křesťanském muzeu jsou k vidění předměty z historie Kartága.

La Goulette
Asi 10 minut chůze od Tunisu se nachází stará část města La Goulette. Město leží u úzkého kanálu, jenž je spojnicí jezera Tunis a moře. Turisticky je populární kvůli krásným výhledům na moře a rybím restauracím. Stojí zde veřejnosti nepřístupná pevnost.

Sidi Bou Said
Sidi Bou Said je středověké město stojící na vysokém útesu nad Kartágem a Tuniským zálivem. Je to také první chráněné sídlo na světě. Město je tvořeno úzkými dlážděnými uličkami, kamennými schody, bílými domy se zábradlím a balkóny. To vše je doplněno nezaměnitelnou modrou barvou, kterou nikde jinde nespatříte. Zdejší architektura se velice podobá architektuře řeckých ostrovů. Je to romantické místo a jedna z nejkrásnějších vesniček u středozemního moře.

Poloostrov Cap Bon
Tento poloostrov je jako stále zelená zahrada plná pomerančovníků a citroníků. Pěstuje se zde vinná réva a roste jasmín. Tato krásná krajina leží pouhých 140 km od Sicílie a je omývána Středozemním mořem, které dává této oblasti své blahodárné klima. Jsou zde dlouhé písečné pláže, horké prameny a dodržují se zde tradiční slavnosti.

Hammamet
Toto město se stalo přímořským turistickým resortem a je jedno z nejnavštěvovanějších letovisek v Tunisku. Je vzdáleno asi 70 km od hlavního města. Po celé délce se rozprostírají dlouhé písečné pláže. Břehy omývá čisté smaragdové moře. Hammamet je ideálním místem pro strávení pohodové a příjemné dovolené. Kdysi zde byla pouze malá rybářská vesnička, až kolem roku 1920 se začala tato oblast přeměňovat na rušné přímořské letovisko. Historické krásy mammametu jsou soustředěny do dvou ulic. Historická část Hammamentu – medína, byla postavena v letech 1463-1474. Dominantou této části města je pevnost. Další místní památkou je mezinárodní kulturní středisko, kde vystupují umělci z celého světa. Hammamet je především místo odpočinku a také rájem golfistů, Jsou zde dvě golfová hřiště – Citrus a Jasmine.

Nabeul
Nabeul je hlavním městem regionu Cap Bon. Jsou zde krásné písečné pláže a moderní hotely. Není zde problém sehnat také levnější ubytování na rozdíl od Hammametu. Město je také centrem hrnčířství a tuniských řemesel. Centrum Nabeulu se rozprostírá asi 1,5 km od pobřeží a je rozděleno na dvě části. Centrum města je situováno mezi ulicemi Ave Habib Bourguiba, Ave Habib Thameur a Souq de l´Artisanat. Každý pátek sem přijíždějí davy turistů, aby mohli navštívit typické tuniské trhy. Kvůli velkému zájmu o zdejší zboží se zde nehledí ani na smlouvání a jsou zde dány pevné ceny. U vlakové stanice Ave Habib Bourguiba je malé archeologické muzeum. Je zde vystavena punská keramika a předměty z římského Neapolisu.

Tabarka
Na západě od alžírských hranic leží malé město Tabarka. Jde o jedno z nejmalebnějších míst v Tunisku, které je ze všech stran obklopené zalesněnými svahy. Je odtud vidět na pevnost Genoese, ležící na ostrově Tabarka. Město bylo založeno Féničany a v 16. a 17. stol. bylo útočištěm muslimských korzárů. Nové město vystavěli Francouzi a v dnešní době slouží jako přístav a překladiště korku. U továrny na korek se nachází také jeho muzeum. Přístupná veřejnosti je také Janovská pevnost. Každoročně se v bazilice z 19. století koná slavný jazzový festival.

Ain Draham
Leží na svazích hory Jebel Biri, která má výšku 1014metrů. Díky této nadmořské výšce pohoří Kroumirie zde není neobvyklé, když v zimě sněží. Kdysi to bylo vyhledávané místo lovců zvěře, kteří zde zastřelili také poslední lvy a leopardy. I dnes se zde lovectví těší velké oblibě. Je zde unikátní architektury. Domy jsou stavěny tak, aby zadržovaly sníh. Díky projektu Les Tapis zde udrželi místní tradici tkaní koberců. Ty jsou dnes prodávány přímo v továrnách a jsou zdobeny jednoduchými a tradičními berberskými motivy a jsou dělány z ručně předené vlny.

Bizerte
V severním Tunisku se rozkládá město Bizerte. Se svými 110 000 obyvateli je to také jeho největší město s překrásnými plážemi a islámskou architekturou. Založili ho Féničané, ale později bylo zničeno Římany jako odplata za podporu Kartaginců během Punských válek. V roce 678 město obsadili Arabové a poté ho okupovali i Španělé a Osmané. Centrem města je čtvrť Ville Nouvelle. Mezi neúchvatnější stavby starého města patří Kasbah. Má masivní ochranné hradby a dominuje části starého města a přístavu. Ve městě je také mořské muzeum a pevnost s rozhlednou zvaná Ksibah. Největší pamětihodností je Velká mešita nebo Španělská pevnost, kterou nechali postavit Turkové jako vojenskou pevnost.

bizerte

Sousse
Město Sousse leží v regionu Sahel a je třetím největším městem v zemi. Je obklopeno háji s olivovníky o rozloze 250 tisíc hektarů, což je již od středověku důležitá složka bohataství země. Historická medína Soussu je kontrastuje s moderním městem, které má tapický středozemní půvab. Je to přímořské letovisko zahrnující i Port El Kantaoui s nímž tvoří obrovský turistický komplex. Je zde mírné a příjemné podnebí, které umožňuje strávit zde ideální dovolenou. Město založili Féničané dokonce ještě dříve než Kartágo. Je to také univerzitní město a středisko státní správy. Místní obyvatelé se živí převážně cestovním ruchem, rybolovem, produkcí a obchodem s olivovým olejem a také tkalcovskou výrobou. Je zde velké přírodní bohatství, které zajišťuje prosperitu města. Stojí zde několik památek prvořadého významu. Jednou z nich je Velká mešita z roku 850 a připomíná spíše pevnost, protože byla postavena také z důvodu obrany města. Vedle mešity stojí čtvercová pevnost zvaná ribat, ze které je na ní krásný výhled. Komplex Zaouia Zakkak představuje typický příklad turecké architektury. Nedaleko jsou lázně Hammam Sidi Bouraoui a archeologické muzeum. Věž Khalef Al Fata dominuje pevnosti z 11.století. Jde vlastně o maják s výškou 30 metrů odkud můžete pozorovat celé město a rozlehlý kraj. Ve městě jsou také velice dobře dochované katakomby ze 4. až 5. století. Jsou dlouhé 5,5 km a nachází se v nich 15 000 hrobů a 240 pohřebišť.

Port el Kantaoui
Tento turistický komplex je postaven na předměstí Sousse, podle vzoru architektury v Sidi Bou Said. Je zde perfektně vybavený přístav, který nabízí místo ke kotvení až pro 300 jachet. Pro návštěvníky je zde celá řady atrakcí - podmořské potápění, jízdu na plachetnici, vodní lyže, tenis, jízdu na koni, kasino, noční kluby, restaurace nabízející nejrůznější speciality. Je zde také nepřeberné množství ubytovacích kapacit.

Monastir
Při pobřeží Středozemního moře leží také Monastir. Jde o mořskou oázu s plážemi, krásným mořem a azurovou oblohou. Kdysi to byla pouze malá rybářská vesnička, která se postupem času rozvinula v obrovské rekreační centrum. Žije zde kolem 40 000 stálých obyvatel. V 9.století prožil Monastir zlatou éru, kdy se stalo posvátným městem a proudily zde zástupy věřících. V majestátní budově zvané Ribat se nachází Muzeum islámského umění, muzeum Aliho Burgiby. Jsou v něm uchovány rukopisy v kúfickém písmu, některé zdobené iluminacemi, překrásné starobylé tkaniny, předměty ze skla a z keramiky i miniatury z nejrůznějších období. Nedaleko stojí pohřební mešita Zaouia de Saida, která kdysi tvořila součást druhého ribatu, ten se však do dnešní doby nedochoval. Nedávno byla za nemalé peníze postavena Burgibova mešita. Je v ní zajímavá výzdoba a tvoří pěkný příklad tradiční architektury a umění. Klenba modlitební síně je vytvořena z 86 sloupů z růžového mramoru.

Sfax
Druhé největší město Tuniska bylo osídleno již za dob Féničanů. Bylo postaveno na ruinách starého Římského města, ze kterého bohužel nebyly nedochovány žádné památky. Po městě se dobře cestuje i pěšky. Hlavní ulicí je Ave Habib Bourguiba. Pokud navštívíte toto město, nenechejte si ujít návštěvu jeho medíny. Je totiž jednou z nejhezčích a nejstarších v zemi a můžete se zde kochat překrásnou islámskou architekturou. Hlavním turistickým lákadlem je Velká mešita na ulici Rue de la Grande Mosquée, která tvoří také jednu z hlavních ulic medíny. Pokud se budete procházet ulicí Rue Dar Essebai přivede vás k malé pevnosti Borj Ennar, která byla vystavěna v 17. století jako ochrana jihovýchodního rohu medíny. Zde se nachází také organizace věnující se ochraně města.

Ostrovy Kerkennah
Toto souostroví 9 malých ostrůvků leží východně od Sfaxu. Je zde ticho a klid, proto je zde oblíbenou aktivitou rybaření. Ostrovy ještě nezasáhla přílivová vlna turistů, proto zde nenaleznete skoro žádné hotely, snad jen na ostrově Sidi Frej. Hlavním městem ostrovů je Ramla, je to také jediné větší centrum. Na ostrově Cherqui je stará pevnost Borj el-Hissar z 16. století, která byla postavena Španěly. Zajímavé jsou také románské ruiny ležící hned vedle pevnosti.

Djerba
Je vyhledávanou turistickou destinací, protože ani v zimě zde teplota neklesne pod 15 stupňů.
Ostrov leží v Gabešském zálivu mezi dvěma poloostrovy – Jorf a Zarzis. Původními obyvateli byly berberské kmeny. Za dob Římanů zde kvetl obchod se zlatem, slonovinou a otroky. Rozvoj turistického ruchu začal v 60. letech 20.století. Tím však ostrov začal ztrácet svůj osobitý půvab, jelikož se vše začalo přizpůsobovat všudypřítomným turistům. Tradice ostrova však dodnes přežívají ve vesnicích na jihu, jako jsou Guellala a Cedouikech. Hlavním městem je Houmt Souq, ve kterém trvale žije 65 000 obyvatel. Hlavními ulicemi jsou Ave Habib Bourguiba a Ave Abdelhamid el-Kadhi.

Ve městě je poměrně velká koncentrace mešit, z nichž některé slouží jako hrobky pro významné obyvatele. Nejznámější a nejzajímavější je Mešita cizinců ze 17.století a Turecká mešita z 18. století.

Nachází se zde také Muzeum umění a tradic a stará pevnost Borj Ghazi Mustapha. Pláže v okolí města nepatří mezi vyhledávané. Pro návštěvníky jsou vhodné pláže v Sidi Mahres a La Seguia na severovýchodním pobřeží, kde je také řada hotelů. Tato oblast je ideální pro vodním sportům, jsou zde půjčovny vybavení a lodí. Mezi atrakce patří také golfové hřiště, které se nachází asi 17 km od hlavního města.

Národní park Ichkeul
Leží v severní části Tunisu a je nejlépe vybaveným národním parkem v zemi. V parku se nachází jezero Ichkeul, které je v zimě domovem pro 200 tisíc ptáků různých druhů. Nejvyšším vrcholem národního parku je Jebel Ichkeul s výškou 511 metrů. Jsou zde značené stezky pro pěší turistiku, dostatek místa pro zaparkování aut. V parku je vybudováno poměrně dobré turistické zázemí, i když zde není možnost ubytování. Z divokých zvířat jsou zde k vidění lemuři, šakali, dikobrazi, divoká prasata a také stáda buvolů. Vstupné do parku je zdarma, zakázáno je však kempování.

Chott el-Jerid
Zajímavostí Tuniska je slané jezero Chott el-Jerid, které zabírá plochu 5000km čtverečních. Jezero je 250km dlouhé, 20km široké a po většinu roku je vyschlé. Jeho povrch tvoří množství solných krystalů, které vytvořily tlustou vrstvu na vrstvě jílu a mokrého písku. Když se v oblasti jezera zvedne vítr způsobí to podobné podmínky jako v písečné bouři.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko