Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Počasí v Tunisku

Tunisko se může těšit s celoročně stabilního počasí, země má středomořské podnebí charakterizované převážně slunečnými a teplými dny. Dovolenou v Tunisku je tak možné si užít kdykoliv během roku. Vzhledem k tomu, že jsou od sebe letoviska na severu a na jihu země vzdálená přes 500 km, může se v nich počasí mírně lišit.

Počasí v Tunisku - Djerba
Foto: Djerba

Tunisko celkově měří od severu k jihu více než 750 km, klimatické podmínky v jednotlivých oblastech země jsou tak rozdílné. Všechna turisticky navštěvovaná přímořská letoviska jsou rozeseta na pobřeží Středozemního moře, ale je rozdíl, jestli se dané letovisko nachází na severu země, nebo v její jižní části. Krajina tak může být tvořena bujnou vegetací, nebo naopak může mít již pouštní charakter. Čím více na jih, tím je krajina sušší a vyprahlejší a teploty vyšší. Důkazem toho jsou i srážkové průměry – na severu Tuniska činí srážky průměrně 30 mm za měsíc, zatímco na jihu v oblasti Sahary nespadne ani kapka třeba i několik let.

Ve většině Tuniska panuje od května až do září teplé a slunečné počasí a v tuto dobu jen minimum srážek. Denní teploty ve stínu šplhají k tropické třicítce a slunce svítí 10 až 12 hodin denně. Pokud se během dovolené v Tunisku chcete věnovat kromě lenošení na pláži také poznávání památek nebo sportu, vydejte se tam v jarních měsících. Duben a květen jsou pro veškeré aktivity ideální, protože teploty se pohybují mezi 23 až 26 stupni Celsia a občas vás může osvěžit mírný déšť.

Kdo se vydává do Tuniska především kvůli koupání, může do země vyrazit jak v létě, tak i na podzim, kdy je moře krásně vyhřáté slunečními paprsky. Na podzim jsou už teploty sice o něco nižší než během letních měsíců, ale stále se pohybují okolo příjemných 25 stupňů. V tuto dobu může již zapršet, přesto se pobyt v některé z přímořských destinací vyplatí. Tuniská zima je poměrně teplá, teploty se pohybují mezi 10 až 15 stupni Celsia. Zimní měsíce jsou dosti deštivé, ale nikdy nemrzne. Teplota Středozemního moře je po celý rok dosti vysoká. Na jaře se pohybuje mezi 20 až 25 stupni, během letní sezóny šplhá až k 28 stupňům a na podzim zase mírně klesá k 23 až 25 stupňům Celsia. V zimě je pak moře samozřejmě nejchladnější, jeho teplota se pohybuje okolo 15 stupňů.

Počasí v Tunisku - Sousse
Foto: Sousse

Rozloha Tuniska je 163 610 kilometrů čtverečních a tak se počasí v jeho jednotlivých částech liší:

Severní Tunisko – sever země včetně hlavního města a vyhledávaného letoviska Tabarka je poměrně hornatá. Hory přitahují srážky a tak v této oblasti prší podstatně více, než v jiných částech země. Zdejší kopce díky většímu množství srážek pokrývá bohatá zeleň, krajina tak připomíná Řecko, egejské pobřeží Turecka nebo Kypr. Hory však představují také bariéru, která zamezuje přístupu horkých saharských větrů, proto jsou zde teploty v porovnání s jižnějšími oblastmi mnohem snesitelnější.

Střední Tunisko – tato oblast je známá oblíbenými letovisky, jako je Sousse, Monastir či Mahdia. Krajina je zde již o poznání sušší, než v severnějších oblastech. Je to způsobeno nedostatkem srážek, což se odráží i na vegetaci. Zde již nenajdete tak bujnou vegetaci, jako na severu a jen výjimečně narazíte na strom. Pro střed Tuniska jsou typické vyprahlé pastviny tvořené odolnými rostlinami, které si vystačí s rosou a vzdušnou vlhkostí.

Jižní Tunisko – na samotném jihu Tuniska se nachází například turisticky velmi oblíbené letovisko Zarzis nebo neméně navštěvovaný ostrov Djerba. Právě Djerba však má již polopouštní charakter, z rostlin zde najdete jen olivovníky a palmy. Jižní Tunisko je charakteristické velkými horky, samozřejmostí je stálé slunečné počasí a žádné srážky. Právě v této oblasti je po celý rok nejteplejší moře, jeho teplota často dosahuje až k 28 stupňům Celsia. Jih Tuniska je tak vhodný i pro zimní dovolenou.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko