Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tabarka - zelené Tunisko

Tunisko je z větší části suché a vyprahlé, v jeho jižní části začíná rozlehlá saharská poušť. Ale severní pobřeží má jiný ráz, mnohem zelenější. Není divu, že féničtí mořeplavci založili na úpatí velkého horského masivu Kroumerie svažujícího se k pobřeží obchodní přístav Thabraca, postupem času změněný na Tabarka.

Město bývalo také jedním z center Numidie, království Berberů, a jak je v Tunisku (i mnohde jinde) obvyklé, na jeho minulosti se významně podepsali i obligátní Římané. Později přišli Vandalové, Arabové, Turci, Francouzi… Dnešní Tabarka leží jen asi 16 km od hranic s Alžírskem. Městu dominuje skalnatý ostrov v pobřežních vodách, na němž stojí zbytky janovské pevnosti a dalších historických budov. Ostrov je se souší spojen silnicí.

Panuje zde příznivé klima, na tuniské poměry dosti mírné a relativně častěji tu prší (ale ne že by vám dovolená propršela, to opravdu není příliš pravděpodobné…). Dokonce jsou tady i horské potoky a lesy s piniemi, eukalypty a korkovými duby, kam se dá vyrazit na pěší výšlap.

Díky těmto klimatickým podmínkám vzniklo v okolí mnoho golfových hřišť, která krajině dodávají ještě více zeleně a jsou prý nejlepší v Tunisku. Po skončení „směny“ mohou golfisté vyrazit na projížďku po moři ve svých či pronajatých jachtách, nebo se věnovat různým vodním sportům.

Okolní vody jsou již po stovky let známy bohatstvím korálů a s tím souvisejícím množstvím korálových ryb, jež bývaly vždy hojně loveny. I dnes je Tabarka důležitým střediskem tuniského rybolovu. V současnosti však láká moře nejen rybáře, ale také potápěče z řad turistů, lačné neobvyklých zážitků a zejména rozmanitých barev a tvarů podmořského světa.

Jinou, dnes už tradiční atrakcí Tabarky, je každoročně pořádaný mezinárodní jazzový festival. Není ale jediný, prakticky celé léto ve městě je ve znamení různých festivalů a kulturních událostí – festivaly světové hudby, hispánské hudby, mladých hudebních skupin, avantgardních divadelních představení, folklóru, tance a další. Z řady trochu vybočuje tzv. Korálový festival, zaměřený na podmořskou fotografii.

Naopak nejfotografovanějším zdejším místem na souši jsou zřejmě Les Aiguilles, nebo-li „jehly“. Jsou to vlastně zajímavě erodované, až 20 metrů vysoké skály, které vyčnívají v bizarních tvarech z vodní hladiny. Když už jsme u vody, nesmíme zapomenout ani na koupání. V této části města je oblázková pláž, na východě jsou pláže písečné.

A kam vyrazit po koupání? Ve městě je jediná hlavní ulice, nazvaná Avenue Bourguiba po prvním prezidentovi nezávislého Tuniska (mimochodem, po Bourguibovi je v této zemi pojmenované snad všechno). Ve městě najdete kavárny, restaurace a obchody nabízející korálové šperky, řezbářské výrobky, známé dýmky Bruyere z kořenu vřesovce stromového a různé tuniské suvenýry. Úspěšně usmlouvaný nákup pak můžete oslavit lahodným a osvěžujícím mátovým čajem, nebo třeba sklenkou tuniského vína.

Autor: Michal Hamšík

Článek byl zobrazen 4 698 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko