Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

V El Jemu bojoval o život i Russel Crowe

Asi 70 km jižně od Sousse se ve vnitrozemí Tuniska rozkládá malé městečko El Jem, které je domovem pro asi 10 tisíc obyvatel, jež se živí převážně zemědělstvím a tkalcovstvím. Toto jinak nenápadné městečko v sobě ukrývá naprosto okouzlující stavbu a tou je veliké římské koloseum, které je třetím největším na území bývalé Římské říše.

Římský amfiteátr byl v El Jemu, který se tehdy nazýval ještě Thysdrus, postaven v letech 230 – 238 za vlády prokonsula Gordiana. Na stavbu byl použit kámen, který se dovážel z 30 km vzdáleného lomu. Celá tato oblast byla v minulosti velmi bohatá a to především díky pěstování oliv a výrobě oleje, který byl v Římě velmi žádaným zbožím. Thysdrus se tak stal významnou křižovatkou obchodních cest. Koloseum sice nebylo kvůli mocenským sporům Gordiana s císařem nikdy celé dokončeno, přesto měla stavba úctyhodné rozměry (délka 148 m, šířka 122 m a výška 35 m) a dokázala pojmout až 35 tisíc diváků. Některé zdroje uvádí, že to bylo dokonce ještě o 10 tisíc více. Samotná aréna byla 65m dlouhá a 39 m široká.

El Jam

Mocenské spory byly nakonec vyřešeny římskou armádou zničením celého města. Gordiana toto dění dohnalo až k sebevraždě. Nedostavěné koloseum se však podařilo dochovat a po mnoho let sloužilo ke svému účelu. Kromě zápasů gladiátorů se v tomto amfiteátru odehrály také dvě armádní bitvy. V 7. století se zde armáda berberského povstání bránila proti útočícím Arabům, za turecké nadvlády v 17. století pak bylo koloseum obléháno armádou beje Muhammada a částečně rozstříleno děly. Známky těchto zuřivých bojů jsou na El Jemu patrné dodnes. Otvor, který zde po tureckém útoku vznikl, je v současnosti zastavěn nově vybudovaným hledištěm. V pozdějších dobách byl amfiteátr využíván také jako obranná pevnost pro místní obyvatelstvo.

El Jam
Foto: Marques-Shutterstock.com

Současné koloseum je z části rozbořené a z části rekonstruované. Pro svou jedinečnost bylo v roce 1979 zapsáno na seznam památek UNESCO. Koloseum má jedinečnou akustiku a proto je často využíváno při koncertech vážné hudby. Stavba má celkem čtyři patra nadzemní a jedno podzemní. Turisté se mohou po památce po zaplacení vstupného pohybovat bez omezení. Za prohlídku stojí jak podzemní patro s kobkami, kde na svůj životní boj čekali nejen gladiátoři, ale také divoká zvířata, i jednotlivá nadzemní patra. Z patra nejvyššího je možné se pokochat krásným výhledem na amfiteátr i nedaleké městečko El Jem. Amfiteátr využil také Hollywood - stal se dějištěm četných bitev při natáčení oskarového velkofilmu Gladiátor s Russelem Crowem v hlavní roli.

El Jam

V létě je amfiteátr otevřen od osmi hodin ráno do sedmi hodin večer, v zimních měsících pak do půl šesté. Každý, kdo zaplatí vstupné do amfiteátru má v ceně vstupenky také prohlídku nedalekého muzea. Sice není příliš rozsáhlé, ale jeho návštěva se určitě vyplatí. V muzeu jsou vystaveny římské mozaiky, které byly objeveny právě ve zdech kolosea. Zdejší exponáty se týkají převážně běžného římského života, stavitelství a bydlení. Zajímavá expozice se nachází také pod širým nebem, kromě ukázek původní dlažby si můžete prohlédnout i základy několika římských vil.

Do El Jemu je možné se dostat autem nebo pravidelným linkovým autobusem vyjíždějícím ze Sousse nebo Sfaxu. Je možné si také zaplatit fakultativní výlet u místní cestovní kanceláře.

- jap -

Článek byl zobrazen 11 330 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko