Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kelibia – ptačí ráj

Na špičce poloostrova Cap Bon situovaném na samotném severu Tuniska se rozkládá městečko Kelibia. Tento rybářský přístav se proslavil především muškátovými hrozny, vínem, byzantskou pevností z 6. století a také krásnou písečnou pláží Mansourah, která se nachází 2 kilometry od centra.

Městečko díky své poloze působí dojmem, jako by bylo ze všech stran obklopeno vodou. Bylo založeno v punské éře a krátce sloužilo také jako obchodní základna pro Syrakusy. Kelibia má tak podobné dějiny jako jiné punské vesnice, vznikla totiž také původně jako berberská osada. V roce 310 před Kristem ji dobyl Agathokles a roku 256 před Kristem pak Regulus. Během třetí punské války ji Římané takřka srovnali se zemí, utrpěla tak značné škody. Z punského ani římského období se proto nepodařilo dochovat téměř vůbec nic. 

Kelibia, Tunisko
Foto: Kelibia

Jedinou památkou, která je pozůstatkem té doby, je byzantská pevnost postavená na konci 6. století. V majáku, jehož historie sahá do prvních let arabské nadvlády, se v současnosti nachází meteorologická stanice. Z majáku se naskýtá nádherný panoramatický výhled na okolní krajinu. Dominantou města Kelibia je stará pevnost tyčící se nad přístavem. Současný objekt je dílem Byzantinců, ale později jej upravili Španělé a Turci. Německé jednotky sem během druhé světové války umístily děla. 

Kelibia, Tunisko
Foto: Kelibia

Přímo v Kelibii se nachází pouze malá pláž, na které se navíc často vyskytují řasy, ale pokud se vydáte necelé dva kilometry za město, dojdete až k pláži Mansourah, která je opravdu nádherná. Je dlouhá, čistá, písečná a často téměř liduprázdná. Rozhodně se tedy vyplatí ji navštívit.

volavka, Kelibia, Tunisko
Foto: volavka

Blízkost jezera Ichkeul dělá z Kelibie vyhledávanou základnu pro ornitology. Jezero je totiž nejvýznamnějším místem rozmnožování ptactva v celém Tunisku, také proto bylo vyhlášeno národním parkem o rozloze 128 km2. Podle množství srážek mění velikost a tvar, když hodně prší, jeho plocha se zvětší o okolní bažiny. Na vrcholu sezóny je možné u jezera pozorovat přes čtvrt milionu ptáků ze 180 druhů. V důsledku nízké hladiny vody v minulých letech počet ptáků však značně klesl. Z obrovského počtu ptačích druhů můžeme jmenovat například volavky, plameňáky, čírky úzkozobé či slípky modré. Jezero je také zastávkou pro řadu druhů, které dávají přednost suchým a pouštím oblastem. Co se týká dalších zvířat, tak je třeba také zmínit muflony, vydry, dikobrazy, šakaly anebo třeba suchozemské želvy. Nejkrásnější pohled na Ichkeul se naskýtá z jeho severovýchodního konce. 

- jap -

 

Článek byl zobrazen 4 483 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko