Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Medenine – to pravé Tunisko

V jižním Tunisku se v pevninské oblasti Medenine rozkládá stejnojmenné městečko, odkud je to jen co by kamenem dohodil na ostrov Djerba. Samotné město Medenine bylo v minulosti důležitou zastávkou karavan. Dnes je základnou pro výlety do opevněných vesnic, tzv. ksárů, roztroušených v nedalekých okolních kopcích.

ZÁJEZDY DO TUNISKA NA SVĚTADÍLECH

Město s 18 tisíci obyvateli je říčním korytem rozděleno na dvě části, odtud s největší pravděpodobností pochází také jeho název – v arabštině slovo „medenijín“ znamená „dvojměstí“. V období francouzského protektorátu zde sídlila vojenská posádka. Jelikož se sem přiváželo zboží z celého jižního regionu, stalo se Medenine také administrativním střediskem oblasti jižního Tuniska. Dnes v Medenine panuje klidná atmosféra a v ulicích města potkáte neuvěřitelně přátelské lidi. Právě tady poznáte Tunisko takové, jaké opravdu je, daleko od obřích turistických komplexů a přeplněných letovisek.

Původně tvořil město jeden velký ksár s více než 6000 místnostmi, kterým se říká gorfy. Tyto výklenky z hlíny a palmového dřeva jsou tři až čtyři metry hluboké a dva metry vysoké. Nomádi je využívali k ukládání hodnotných věcí, jako bylo obilí, semena a zelenina. Shromažďovali v nich také předměty, které na svých cestách zrovna nepotřebovali. Každá rodina měla vlastní gorfu. V 60. letech minulého století však byla většina takovýchto místností stržena, ty které přežily, byly opraveny a slouží dnes jako prodejny turistických suvenýrů.

Průčelí byla většinou nabílena a střechy opraveny. Hlavní část tvoří rozlehlé čtvercové náměstí, jehož půdorys určují právě původní domky městského gorfu. Jsou nalepeny jeden vedle druhého a jejich průčelí připomíná berberské horské domky. Malá dvířka vedou do malého podlouhlého domečku určeného čtyřmi stěnami a klenutou střechou. Většina z nich nemá ani malé okénko. Do samotných pokojů se dostanete pouze po úzkém a velmi vratkém schodišti. Pro dokreslení dobové atmosféry polehávají na schodištích a zápražích snědí berbeři oblečeni do ošuntělých šatů.

Vyjma tohoto historického středu města nenabízí Medenine mnoho atrakcí. Se zanikajícím kočovným životem ztrácejí i gorfy jakožto symboly dávného životního stylu svůj význam. Jsou ještě částečně obydleny, některé slouží řemeslníkům jako dílny a ty, které nebyly upraveny na bazary, postupně chátrají. Místní obyvatelé dnes již obilí skladují v modernějších silech na periferiích měst.

- jap -

Předchozí články z Tuniska:
La Goulette 
Kerkouane
Le Kef
Thuburbo Majus
Sfax s nádechem Francie

Článek byl zobrazen 5 316 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko