Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Thuburbo Majus, římská osada v Tunisku

V oblasti středního Tuniska se v krásném údolí uprostřed kopců nachází archeologický areál, který ukrývá jedny z nejvýznamnějších římských pamětihodností v Tunisku. Rozvaliny leží v těsné blízkosti městečka El Fahs, napravo od silnice vedoucí z Tunisu do Le Kef. Tato malebná antická lokalita je dnes velkým turistickým lákadlem.

Římská osada byla v blízkosti již existujícího punského města založena v roce 27 před Kristem. V roce 128 po Kristu sem zavítal císař Hadrián a Thuburbo Majus obdrželo status municipia. Okolo roku 188 se pak stalo kolonií. Thuburbo Majus bylo situováno u obchodní cesty vedoucí ze Sousse do Kartága. Leželo uprostřed úrodné zemědělské půdy a rychle se rozvíjelo. Většina veřejných budov a domů pochází z 2. a 3. století. Ve 4. století byly některé z objektů rozšířeny a celé město přejmenováno na Res Publica Felix Thuburbo Majus. K úpadku města došlo v důsledku četných konfliktů mezi křesťany, nájezdů Vandalů a následnému vpádu Arabů.

Celému areálu dominuje kapitolský chrám zasvěcený trojici božstev – Jupiterovi, Junoně a Minervě, vybudovaný na uměle vytvořené plošině. Chrám patří k největším v Africe. Fragmenty 70 metrů vysoké sochy Jupitera jsou uloženy v Muzeu Bardo v Tunisu. V sousedství kapitolu vás upoutá fórum, jehož strany jsou 49 metrů dlouhé a ze tří stran jej lemují obrovské korintské sloupy. Na jihozápadní straně fóra se tyčí Merkurův chrám vystavěný ve 3. století, který zdobí osm patek sloupů uspořádaných do kruhu. Na jihovýchodě zase naleznete malý chrámek a pozůstatky budov městské správy. Za fórem napravo si všimněte Letních lázní.

Letní lázně zabírají plochu 2,8 km čtverečních. Dříve na nich byly k vidění sochy Merkura, Aeskulapa, Herkula, Venuše a také nádherné mozaiky, které jsou, jako většina zdejších památek, vystaveny v Muzeu Bardo. Od hlavního vchodu se vstupovalo do šatny, dále do frigidaria se 3 bazény (studená lázeň), tepidaria (teplá lázeň), caldaria (parní lázeň) a sudatoria (potní místnost). Vedle Letních lázní je „Portikus Petroniů“ z roku 225 po Kristu. Portikus byl součástí komplexu gymnázia a sloužil ke sportování. Cvičiště je obklopené Korintskými sloupy, zdobenými zajímavým šedým mramorem se žlutým žilkováním. Dochoval se nápis, ze kterého je patrno, že celou stavbu financoval zámožný občan Petronius se svými syny. Na dlažbě jsou vytesaná písmena, vytvářející desku hry zvané „36 písmen“ sloužící k výuce abecedy.

O něco výše na kopci se nachází pěkně zachovalý komplex Zimních lázní s černobílou mozaikovou podlahou. Přítomnost dvou lázní ve městě se vysvětluje tak, že jako první byly postaveny na vyvýšeném místě Zimní lázně, ale v letních měsících v nich byl nedostatek vody. Proto byly dole vystaveny ještě Letní lázně, ke kterým se voda dostala snáz. V jižní části areálu Thuburba Majus se tyčí chrám zasvěcený Baalovi, na kterém jsou patrné jak římské tak i punské vlivy. V dávných dobách se východně odtud nacházela ještě svatyně Juno Caelestis, která byla později upravena na trojlodní kostel.

- jap -
Fotky: Peter Castleton

Předchozí články z Tuniska:
Sfax s nádechem Francie
Sidi Bou Saïd – město Angeliky
Mahdia – dílo Spasitele
Kartágo - návštěva starověké metropole
Bizerte – nejfrancouzštější město Tuniska

Článek byl zobrazen 5 593 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko