Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tunis - Tři medersy, islámské školy koránu

V centru tuniské metropole se v sousedství Velké mešity, která patří mezi nejstarší a nejuctívanější stavby této staré čtvrti, nachází skupina tří meders – islámských škol pro výuku koránu. O jejich založení se v 18. století zasloužili Husajnovci.

Medersy byly předchůdci univerzit, byly v nich umístěny školy a koleje, kde se vyučovalo náboženství a muslimské zákony. Typická medersa se skládala z velkého prostorného nádvoří s fontánou uprostřed a s modlitební halou, okolo níž se nacházely pokoje pro studenty. Na medersách nevyniká ani tolik architektura, ale spíše detailní umělecké práce, jako jsou dřevořezby, dekorované dlaždice a kamenné skulptury.

Nejstarší medersou z tohoto trojlístku je Palmová medersa z roku 1714, pojmenovaná podle palmy tyčící se uprostřed nádvoří obehnaného arkádovými ochozy. Arkády s maurskými oblouky se vyznačují sloupy s bohatě zdobenými hlavicemi. Tato medersa je pro veřejnost uzavřena, stále zde totiž funguje škola a navíc zde sídlí organizace zabývající se zákony obsaženými v koránu.

Medersa Bachia je rozpoznatelná podle malé kašny s fontánami stojící vedle vchodu. Byla postavena roku 1752 na popud Aliho Pashi. V sousedním mauzoleu zvaném „turba“ nalezla působiště Kulturní společnost. Také třetí medersa Slimania vděčí za svou existenci Alimu Pashovi, který ji nechal vystavět na památku svého syna Sulejmana, jenž byl zavražděn jeho vlastním mladším bratrem. Obě medersy Bachia i Slimania jsou přístupné veřejnosti. Všechny tři stavby naleznete v ulici Rue des Libraires, která pokračuje dále severním směrem a ústí do Velké mešity Zitouna.

- jap -

Předchozí články z Tuniska:
Tuniská Sahara – zrádná i krásná
Ksar Haddada
Tunis - Dar el-Bey
Chebika
Tunis - Bab el-Bahr

Článek byl zobrazen 2 545 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko