Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tunis - Velká mešita

V samotném srdci Tuniské medíny se tyčí Velká mešita, nazývaná také mešita Zitúna, či olivovníková mešita.  Patří mezi nejstarší a nejuctívanější stavby nejen staré čtvrti, ale celé metropole. Byla postavena na počátku 8. století a dodnes je považována za důležité centrum vzdělanosti.

K Velké mešitě se dostanete ulicí Rue Jemaa Zitouna, kolem níž jsou soustředěny súky. Mešita se za dobu své existence podrobila mnoha úpravám, ale rozlehlé nádvoří z leštěného mramoru si dodnes udrželo svou původní podobu. Bylo vybudováno podle vzoru Velké mešity v Kairouanu, ze tří stran je obklopeno půvabnými stinnými arkádami pocházejícími z dob vlády Husajnovců, tedy z 18. století. Mnoho sloupů obepínajících vnitřní nádvoří se honosí hlavicemi s četnými ornamenty.

Architektura celého komplexu nese známky tureckého vlivu, který zde přetrval až do druhé poloviny 19. století, kdy se Tunisko stalo francouzskou kolonií. Na místě někdejší obranné věže se vypíná minaret, který byl v minulosti zvýšen na dnešních 44 metrů. Jeho dekorace vychází z výzdoby mešity Kasba. Horní část je obložena keramickými dlaždicemi.

V roce 864 po Kristu byla mešita doplněna mohutnou kupolí, která zastřešuje vstupní halu modlitební síně. Ta se nachází na opačné straně nádvoří, její dveře jsou zdobeny geometrickými vzory, které čerpají ze španělských motivů. Modlitební síň musí zůstat vždy rituálně čistá, to znamená, že do ní nikdy nesmí vkročit žádný jinověrec. Uvnitř Velké mešity naleznete „minbar“, což je kazatelna, ze které je pronášena páteční modlitba, tzv. „chutba“. Je umístěna napravo od „mihrábu“, který označuje směr k Mekce.

Po dlouhá staletí byla Velká mešita sídlem teologické fakulty a ta se v mešitě nachází dodnes. Její nedílnou součást tvoří i knihovna pocházející z 15. století. Návštěvníci mají do prostor mešity přístup každý den v dopoledních hodinách, s výjimkou pátku, jež je vyhrazen pro modlitby.

- jap -

Předchozí články z Tuniska:
Tataouine
Ras Remel
Nefta – posvátná oáza Tuniska
Tunis - Tři medersy
Tuniská Sahara – zrádná i krásná

Článek byl zobrazen 3 873 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko