Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ksar Haddada, krajina z hvězdných válek

Vesnička Ksar Haddada ležící v jižním Tunisku se proslavila především jako kulisa při natáčení jednoho z dílů Hvězdných válek. Režisér George Lucas byl touto krajinou natolik fascinován, že ji využil k natočení několika scén pro svou dobrodružnou vesmírnou ságu.

Ksár je již po staletí typickým prvkem tuniské krajiny. Jde o opevněnou a obtížně přístupnou berberskou vesnici. Slovo ksár původně znamenalo opevněnou sýpku s gorfami – místnostmi, které byly umístěny okolo vnitřního dvora a měly velmi pečlivě utajený vchod. Později však začaly gorfy využívat k bydlení místní kmeny.


Autor: Scott  Roberts

V Ksar Haddadě najdete úžasně obnovený ksár, který patří k nejúchvatnějším komplexům bývalých opevněných obilnic v jižním Tunisku. Rozkládá se v samotném centru vesnice, v blízkosti mešity. Rozsáhlá mešita, která dominuje centru obce nedaleko ksáru, je jasným znamením, že doba Berberů je už dávnou minulostí. Před hlavní branou stojí tabule, která informuje návštěvníky, že zde v roce 1997 natáčel americký režisér George Lucas Epizodu I – Skrytou hrozbu pro světoznámý film Hvězdné války. Celý ksár byl přebudován na hotel, v němž se tak snoubí jedinečná atmosféra starobylého ksáru s nádechem Hollywoodu. Hotelová kuchyně nabízí jednoduchá jídla a také zdejší pokoje pro hosty – byť jsou s koupelnami, jsou velmi jednoduše vybaveny.

Přímo u vchodu do ksáru můžete navštívit příjemnou kavárničku, kde si můžete vychutnat sklenku mátového čaje nebo si zakouřit vodní dýmku. Vyplatí se však vejít dál do ksáru, kde na vás čeká bludiště schodišť, teras a dvorků a také nahlédnout do některých gorfů. V těch se kdysi skladovaly potraviny. Sídlily zde kmeny Haddáda, Hamdún a další dva kmeny, které se sem přesídlily z Libye a Maroka.

- jap -

Předchozí články z Tuniska:
Tunis - Dar el-Bey
Chebika
Tunis - Bab el-Bahr
Nepříliš tuniský Tunis
Tunisko - v království pouště

Článek byl zobrazen 3 706 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko