Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Monastir - informace o tuniském letovisku

Nedaleko města Sousse se v oblasti zvané Sahel rozkládá významné tuniské průmyslové a univerzitní město Monastir. Najdete jej na nevelkém rozeklaném mysu na východním pobřeží Tuniska, u nejjižnějšího konce Hammametského zálivu. Toto 40 tisícové město je považováno za nejkrásnější a nejznámější turistické středisko v zemi.

Město založili původně jako přístav Féničané, v roce 46 po Kristu zde měl Julius Caesar tábor, který sloužil jako výchozí místo pro jeho tažení do Afriky. Dnes je město vyhledávaným letoviskem na pobřeží Středozemního moře, které poskytuje návštěvníkům vše potřebné pro strávení pohodové dovolené. Monastir se však proslavil také jako rodiště Habíba Búrgíby – prvního prezidenta nezávislého Tuniska. Narodil se v roce 1903, v Paříži studoval práva a po svém návratu do Tuniska se začal ve své zemi věnovat politice. Během svého života proměnil město v elegantní a moderní metropoli a téměř na každém kroku jsou dnes patrné známky jeho přítomnosti. Po Búrgíbovi jsou nazvané zdejší mešity, po členech jeho rodiny jsou pojmenovány ulice, na každém rohu stojí prezidentova socha. Búrgíba žil v Monastiru až do své smrti v roce 2003.

Kromě řady památek spojovaných s osobou Habíba Búrgíby se v dnešním Monastiru nachází také mnoho pozůstatků po fénické a římské minulosti města. Hlavní turistickou atrakcí a nejvýznamnější památkou města je opevněný islámský klášter zvaný „ribát“. Byl postaven v roce 796 jako obranná pevnost a jeho úkolem bylo ubránit obyvatele města před nájezdy Berberů a dalších nepřátel. Stavba měla nejen vojenský, ale také sakrální význam, obývali ji totiž jak vojáci, tak i mystikové. Podobných ribátů je v celém Tunisku mnoho, ale monastirský ribát patří k nejstarším a zároveň nejlépe dochovaným. Jeho krása očarovala již mnoho režisérů, natáčelo se zde tak několik filmů, jako třeba „Ježíš Nazaretský“, „Dobyvatelé ztracené archy“ nebo „Život Briana“ společnosti Monty Python. V monastirském ribátu sídlí muzeum islámského umění vystavující arabské mince, tkaniny a keramiku.

Jižně od ribátu se tyčí Velká mešita postavená v 9. století. Další krásnou mešitou je Búrgíbova mešita z roku 1963, které se stala inspirací mešita Mammuda Paši v Tunisu. Mešita je opravdu obrovská, modlitební síň pojme až 1000 věřících. V medíně pak stojí ještě mešita Alího el-Mezerího, která je však pro turisty uzavřena. Poblíž turistické informační kanceláře nezapomeňte nahlédnout do Muzea lidových oděvů vystavujícího lidové kroje pocházející ze všech oblastí Tuniska.

Severně od ribátu se rozkládá mramorové mauzoleum Habíba Búrgíby se zlacenou kupolí a dvojicí minaretů. Je dominantním prvkem hřbitova Sídí el-Mezerího. Mauzoleum ukrývá ostatky členů Búrgíbovy rodiny i prezidenta samotného. V blízkosti mauzolea vás jistě upoutá zajímavá osmiboká stavba představující Hrob neznámého vojína. Jde o symbolický památník uctívající tuniské vojáky, kteří bojovali a padli v boji za nezávislost Tuniska. Na náměstí Place du Gouvernonat, které je obklopeno vládními budovami, se pak nachází ještě Středisko rukodělných výrobků. Kromě něj stojí za prohlídku také divadlo a kongresová síň.

Ubytování v Monastiru zajišťuje několik hotelových komplexů poskytujících služby na úrovni. Vystavěny byly především na okraji města, v tzv. turistických zónách, z nichž nejznámější jsou Skanes a Dkhila. Návštěvníky sem lákají krásné široké písečné pláže, které jsou dobře udržované. Do sytosti si zde můžete užívat koupání, ale také vodních a plážových sportů. Vyzkoušet můžete například windsurfing, paragliding nebo jízdu na vodních lyžích. Centrum Monastiru je velmi dobře dostupné, dopravu zajišťují časté vlakové spoje nebo taxíky. Přestože je Monastir velmi frekventovaným a hojně navštěvovaným místem, podařilo se mu uchovat si své arabské kouzlo a atmosféru dávných časů. Moderní současnosti a dávná kultura jdou v Monastiru ruku v ruce.

Monastir, moře i památky

Monastir, moře i památky

Na východním pobřeží Tuniska se v oblasti zvané Sahel nachází krásné přístavní město Monastir. Leží na špičce skalnatého poloostrova při nejjižnějším konci Hammametského zálivu. Je jedním z nejhezčích a nejznámějších turistických středisek země, které nabízí návštěvníkům vše potřebné pro strávení pohodové dovolené.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko