Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bizerte - informace o letovisku

Na severovýchodním pobřeží Tuniska se v blízkosti vodního kanálu, jež spojuje Bizertské jezero se Středozemním mořem, rozkládá významné přístavní město Bizerte. Jde o nejsevernější město v Africe, pouhých 15 kilometrů odtud se nachází nejsevernější cíp celého kontinentu – Cap Blanc.

Bizerte je dnes čtvrtým největším městem Tuniska a může se pochlubit bohatou historií. Jako obchodní přístav mělo již v minulosti velký strategický význam. Prvními osadníky byli Féničané, kteří také vyhloubili kanál mezi jezerem a mořem a tím se zrodil jeden z nejbezpečnějších přístavů ve Středomoří. Féničané své město pojmenovali Hippo Zarytus, v roce 146 jim ho však srovnali se zemí Římané, kteří na jeho místě založili Hippo Diarrhytus. Arabové město později přejmenovali na Benzert a odtud už to byl jen krůček k dnešnímu názvu Bizerte. V období francouzského protektorátu fungovalo město jako námořní základna, během 2. světové války pak bylo okupováno Němci. Při náletech spojenců utrpělo Bizerte značné škody. Po válce se začalo s jeho obnovou a rozsáhlou výstavbou.

Dnes je Bizerte městem s vlastní turistickou infrastrukturou. Návštěvníci sem přijíždějí za liduprázdnými plážemi a malebnými dunami táhnoucími se podél pobřežní promenády zvané Corniche. Pobřeží je zde velmi členité, plné skalních útesů i malých skrytých pláží. Příliv turistů podnítil výstavbu mnoha moderních hotelů. Kromě přírodních krás zde najdete také četné islámské architektonické památky. Okouzlující historické jádro se rozkládá přímo u vodního kanálu, novější evropská část města pak začíná v místě, kde vody kanálu vtékají do jezera Bizerte.

Za nejpřitažlivější část města je považován Starý přístav, jehož nábřeží je lemováno půvabnými kavárnami, v nichž můžete posedět u šálku lahodné kávy a pozorovat přitom čluny vyplouvající na moře. Do přístavu se vchází 35 metrů širokou bránou, která mu dominuje. U Starého přístavu stojí nevelká citadela z 11. století. Jde o tradiční byzantskou cihlovou stavbu, kterou vztyčili Arabové na místě někdejší byzantské pevnosti. Nachází se zde také „kasba“, což je pevnost ze 17. století střežící vchod do přístavu. Její masivní hradby obepínající samostatné město ve městě, jsou místy až 10 metrů vysoké a 11 metrů široké. Uvnitř najdete půvabné uličky, mešitu, lázně a několik kamenných domků. Ukrývá se zde také pevnost Sidi el-Hanni, v níž sídlí oceánografické muzeum představující nejrůznější mořské živočichy.

V Bizerte byla vystavěna také Španělská pevnost, které je španělská ovšem jen názvem, postavit ji v 16. století nechali Turci. Do dnešních dní se z původní pevnosti podařilo dochovat jen velmi málo, za obrannými zdmi si však můžete prohlédnout muslimský hřbitov. Významnou památkou Bizerte je Velká mešita ukrytá uprostřed medíny. Byla postavena v 17. století a vyniká osmibokým minaretem završeným ochozem. Mešita je obklopena hrobkami, z nichž nejznámější je „závija“ Sídí Mostarího.

Za prohlídku jistě stojí Andaluská čtvrť, v níž se v 17. století usadili arabští uprchlíci ze Španělska. V minulosti oplývala mnoha památkami, měla vlastní mešitu s hranolovým minaretem. Během staletí však mnohé stavby zmizely a Andaluská čtvrť ztratila svůj původní ráz. Zdejší domy vynikají výrazným španělským rázem. Světle modré dveře kontrastují s jejich světlými zdmi.

Turisté se v Bizerte rádi procházejí po pobřežní promenádě lemované kavárnami, z nichž nejvyhlášenější je Café Le Pasha. Hned za kavárnou se rozprostírá náměstí Place Lahedine Bouchoucha, na němž se tyčí mešita ze 17. století. Hlavní ulice lemující nábřeží vyúsťuje k pláži a vede dále do turistické zóny.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko