Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tabarka - informace o tuniském letovisku

Tabarka rozkládající se na severozápadním pobřeží Tuniska je považována za jedno z nejlepších a nejoblíbenějších letovisek v zemi. Je lemována krásnými plážemi, omývána azurově čistým mořem a obklopená hornatou krajinou porostlou bujnou vegetací. Díky tomu se řadí k nejzelenějším městům v celém Tunisku.

Tabarka leží pouhých 22 kilometrů od hranice s Alžírskem, na místě, kde se v minulosti rozkládala fénická kolonie Thabraka. V období římské nadvlády byla Tabarka důležitým přístavem, odkud vyplouvaly lodě vezoucí mramor a obilí do Říma. V minulosti se Tabarka proslavila také lovem korálů a tato činnosti zajišťovala městu největší příjmy. Výhradní právo na výlov zdejšího korálového útesu získali v 16. století Janované, kteří na pobřeží později vybudovali pevnost. Šperky z tohoto materiálu byly již v té době vysoce ceněny. Poté, co se v roce 1888 utvořil francouzský protektorát, přešlo vlastnictví korálů do rukou Francouzů. Prvními okupovanými městy se stala právě Tabarka a Le Kef.

V současnosti je Tabarka tuniskou turistickou destinací číslo jedna. Během několika let na zdejším pobřeží vyrostly četné hotelové komplexy, moderní hotely, bungalovy a další zařízení. Turisté zde najdou vše, co k pohodové dovolené potřebují. Tabarka sama o sobě není nijak velká, je soustředěna kolem dvou ulic táhnoucích se rovnoběžně s pobřežím. Právě zde sídlí většina kaváren, restaurací, podniků a obchodů. I dnes v nich můžete nakoupit šperky vyrobené z korálů, které patří k nejoblíbenějším suvenýrům z Tabarky. V prodejnách najdete náhrdelníky, spony, brože, náušnice a další šperky. Korál je k dostání ve třech barvách. Červený propůjčuje vitalitu, růžový navozuje příjemné myšlenky a bílý pročišťuje mysl. Mnozí turisté si však dnes již uvědomují, jak jsou korály vzácné a ohrožené a že jich v mořích stále ubývá, proto už tyto šperky nekupují.

Výlov korálu v Tabarce není ničím náročným, korálový útes se totiž nachází nedaleko pobřeží. Pod vodou na vás čekají skály obklopené barevnými korály, komplexy tunelů a podmořských jeskyní. Teplá mořská voda je ideálním prostředím pro jejich růst a pro život pestrobarevných mořských ryb. Ve zdejších vodách je možné spatřit světélkující medúzy, mořské houby, ježovky, sumýše, kterým se často říká mořské okurky a sumky. Ve větších hloubkách se setkáte s murénami, pyskouny a platýzy. Tabarka je jedinou lokalitou v Tunisku, která se může pochlubit vzácným korálovým pobřežím připomínajícím pobřeží Rudého moře v Egyptě. Stala se tak vyhlášeným rájem pro obdivovatele podmořského života a jezdí sem potápěči z celého světa.

Tabarka má však co nabídnout také milovníkům historie. Nepřehlédnutelnou dominantou je janovská pevnost tyčící se na zalesněném svahu nad letoviskem. Pevnost v 16. století sloužila jako útočiště tureckých pirátů. Její prohlídku byste rozhodně neměli vynechat, třeba jen proto, že se z ní naskýtá skvělý výhled do okolí. Strhující panoráma města si však můžete vychutnat také z hotelu Les Mimosas, který má skvělou polohu nad Tabarkou. Za návštěvu stojí také Muzeum korku, seznamující návštěvníky s těžbou korku v této oblasti. Zdejší svahy jsou porostlé převážně korkovými duby, borovicemi a mimózami, proto o materiál nebyla nouze.

Snad nejfotografovanějším místem v Tabarce jsou okrově zbarvené skalní útvary zvané Les Aiguilles neboli „jehly“. Tyto fascinující, až 20 metrů vysoké skály situované západně od zálivu, byly zformovány neustálým působením větru a deště. Na své si v Tabarce přijdou také milovníci golfu, pro které je zde připraveno údajně nejlepší golfové hřiště v celém Tunisku. Pokud máte zájem, můžete se lodí vydat na nedaleké ostrovy Galite, které jsou vyhlášenou potápěčskou destinací.

Tabarka - zelené Tunisko

Tabarka - zelené Tunisko

Tunisko je z větší části suché a vyprahlé, v jeho jižní části začíná rozlehlá saharská poušť. Ale severní pobřeží má jiný ráz, mnohem zelenější. Není divu, že féničtí mořeplavci založili na úpatí velkého horského masivu Kroumerie svažujícího se k pobřeží obchodní přístav Thabraca, postupem času změněný na Tabarka.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko