Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sousse - informace o tuniském letovisku

Téměř půlmilionové Sousse je třetím největším městem v Tunisku a také správním střediskem oblasti Sahel. Vystavěno bylo v 9. století Féničany v jižní části Hammametského zálivu na pobřeží Středozemního moře. Dnes se tato moderní metropole rozkládá kolem rušného obchodního a rybářského přístavu, který je jedním z největších v zemi.

Město po svém založení sloužilo po nějakou dobu jako Hannibalova námořní základna. Během punských válek bylo již jedním z nejvýznamnějších fénických měst. Dnešní Sousse ukrývá početné památky, jejichž největší koncentraci najdete v historické medíně, která je výrazným kontrastem modernímu městu. Přesto si Sousse uchovává svůj typický středozemní půvab, díky čemuž je mnohými považováno za perlu Tuniska. Stalo se také oblíbeným rekreačním letoviskem s dlouhou písečnou pláží, sportovním a kulturním vyžitím, přírodním bohatstvím a vynikající kuchyní. Na Sousse navazuje letovisko Port el-Kantaoui, čímž se vytvořil obrovský turistický komplex nabízející kvalitní turistické zázemí.

Sousse je zasazeno do rozlehlých olivových hájů a krásných zahrad, je tak skvělým místem pro relaxaci a odpočinek. Díky mírnému a příjemnému podnebí jsou zde ideální podmínky pro trávení pohodové dovolené. Pokud byste toužili po poznání a chtěli se něco o Sousse dozvědět, vypravte se na průzkum historického centra města. Hotely se táhnou podél nádherné zlatavé pláže až do vzdálenosti 7 kilometrů od centra města. Spojení mezi turistickou zónou a městem zajišťuje pravidelná autobusová doprava.

V samotném centru města je poměrně živo, ulice z velké části zaplňují také studenti místní univerzity, kteří Sousse dodávají mladistvý nádech. Obyvatelé se živí hlavně cestovním ruchem, ale také rybolovem, zemědělstvím, tkalcovskou výrobou a produkcí olivového oleje. Prohlídku města začněte v medíně, které dominuje Velká mešita z 9. století s minaretem a opevněný klášter „ribát“, který byl součástí městského obranného systému. Dnes se sousseský ribát řadí k nejslavnějším a nejzachovalejším klášterním pevnostem v Tunisku. Sloupořadím lemované nádvoří Velké mešity je přístupné turistům. Na jihozápadě ribátu byla vystavěna 27 metrů vysoká pozorovatelna. V 50. letech 20. století prošel celý ribát rozsáhlou rekonstrukcí.

Významnou stavbou Sousse je osmiboký minaret Závija Zakkák, který je typickým příkladem turecké architektury. Byl pojmenován po významném světci, který zde v 10. století žil. Pokud se z náměstí Place Farhat Hached vydáte směrem na sever, narazíte na ulici Avenue Bourguiba lemovanou řadou obchodů, restaurací a bank. Sousednímu náměstí Place des Martyrs vévodí Mořská brána Bab el-Bahr z 16. století. Určitě byste neměli vynechat procházku malebnou uličkou Rue al-Aghlaba, která ukrývá četná tržiště s mnoha stánky nabízejícími nejrůznější zboží.

Medína je kolem dokola obklopená hradbami z 9. století, kamenný val je přerušen pouze u náměstí Place des Martyrs v důsledku bombardování během 2. světové války. Původně bylo součástí hradeb devět bran, dochovaly se však pouhé čtyři. Za hradbami na jihu se nachází pevnost „kasba“ z roku 1100, v níž se nyní nachází Archeologické muzeum s mozaikami pocházejícími z byzantské a římské éry. Na severním nádvoří pevnosti se nachází křesťanské epitafy z katakomb, které leží asi 2 km od centra Sousse. Křesťanské katakomby jsou dlouhé 5,5 km a nachází se v nich asi 15 000 hrobů a 240 pohřebišť.

Další neméně zajímavou stavbou města je s největší pravděpodobností hrobka Khalaout el-Koubba zastřešená kupolí. Od roku 1980 slouží jako prostory pro Muzeum lidových umění a tradic. Za návštěvu stojí pěkné muzeum Dar Essid vystavující kroje, šperky a předměty každodenní potřeby. Muzeum je umístěno v domě, který je jedním z nejstarších v medíně.

Sousse – Hannibalova základna

Sousse – Hannibalova základna

Sousse ležící na pobřeží Středozemního moře je třetím největším městem Tuniska a také správním střediskem oblasti zvané Sahel. Historická medína zde kontrastuje s moderním městem, které má typický středozemní půvab, Sousse je tak právem považováno za perlu Tuniska.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko