Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Djerba - informace o ostrově

V zálivu Malá Syrta, se nachází plochý zelený ostrov Djerba s rozlohou asi 514 km2, na kterém roste více jak milion datlových palem a jehož břehy lemují bílé písčité pláže s azurově modrým mořem. Djerba, pojmenovaná Odysseem, který byl jejím objevitelem, „ostrovem lotosů“, vzdálená 3 km od jižního pobřeží Tuniska, je jedním z největších turistických středisek země. Naleznete zde i jednu z nejstarších synagog světa La Gribu, ležící ve vesnici Riadh nedaleko hlavního města ostrova Houmt Souk. Z pevniny na ostrov je možné se dostat trajektem či po hrázi, která má základy z římské doby. Přímo na ostrově, v Mellitě, je mezinárodní letiště.

Na Djerbě je příjemné přímořské podnebí, typické mírnou zimou a vysokými teplotami v létě, které zmírňuje svěží vánek od moře. Na Djerbu je možné jezdit po celý rok, ke koupání v moři je nejvhodnější doba od května do konce října. Zimní období je ideální pro poznávací zájezdy a výlety.

Hlavním městem ostrova je Houmt Souk, který si doposud zachoval tradiční ráz. Zde najdete přístav, obchody a restaurace. Dvakrát týdně se zde konají trhy, na kterých můžete zakoupit typické vlněné deky. Je zde i řada památek: mauzoleum Sidi Zitouniho s vlastivědným muzeem, Mešita Turků a Mešita cizinců a pevnost Fort Espagnol ze 13. stol. Orientální duch na vás nejvíce dýchne na nesčetných tržištích města mešit. Pravý orientální mumraj zažijete na rybím bazaru, kam se každé odpoledne svážejí tisíce plodů moře. Jestliže si město půjdete prohlédnout s průvodcem, jistě vás zavede do zdejší výrobny koberců – ty tu mají opravdu krásné a kvalitní. Taky si budete moci zkusit utkat i pár uzlíků.

Dvě vesnice nedaleko Houmt Souk uprostřed ostrova Djerba jsou židovské. Jmenují se Hara Kébira a Hara Séghira. U vesnice Hara Séghira (přesněji v Er Riadh) stojí synagoga La Ghriba (též El Ghriba) postavená v roce 1920 na základech jedné z nejstarších synagog světa. Uvnitř synagogy je uložena ve schránce jedna z nejstarších židovských tór (zápisů Starého zákona) na světě.

Severní pláže jsou všechny velmi dobré, moře je čisté. Na rybaření a potápění se obzvlášť hodí skalnatý útes Ras Taguerness s majákem, který dělí severní pláže Djerby na dva úseky. Na Djerbě je u severního pobřeží několik zavlažovaných golfových hřišť.

V obci Midoun se každé úterý koná tradiční berberská svatba. Midoun neleží u moře, jde o druhé největší městečko ostrova. Také je tu zajímavá krokodýlí farma, ve které je vidět i krmení krokodýlů, a muzeum.

Vesnička Guellala je proslulá svými takřka padesáti hrnčířskými dílnami. Zdejší hrnčíři představují bezpochyby jeden z nejstarších řemeslných cechů na světě. Mnozí z nich vyrábějí svou keramiku stejným způsobem, jakým ji na svých kruzích vytáčeli jejich předkové po tisíce let.

Stojí také za to navštívit Ostrov plameňáků, přestože plameňáci pomalu ustupují hojnosti turistů a uchylují se na jiná místa. Ve skutečnosti se jedná o malebný poloostrov na severu Djerby, který nabízí po celý rok krásně čisté moře a vynikající podmínky pro koupání a odpočinek.

Tipy na výlet

Dobrodružství na jihu Tuniska a v poušti slibuje výprava do minulosti, za poznáním, za krásnými scenériemi, barvami a vůněmi pouště a oáz. Na cestě z Djerby navštívíte ksary v Metameur, měsíční krajinu v okolí Matmaty, troglodytní obydlí berberských obyvatel, písečné duny, pouštní oázy s tisíci datlovníky, slané jezero Chot El Jerid.

Vypravte se na návštěvu velké přímořské oázy Gabes, vstupní brány jihu Tuniska. Využijte možnost projížďky oázou v typických kočárech a prohlídku troglodytních obydlí. Určitě okuste dobrodružství projížďky na velbloudech.

Djerba – Houmt Souk, místo trhu

Djerba – Houmt Souk, místo trhu

Djerba se stala populární turistickou destinací mnohých cestovních kanceláří. Pro dobrodružnější povahy má však ostrov s množstvím pláží a hotelových komplexů jen málo co nabídnout. Přesto i těch pár historicky zajímavých míst rozhodně stojí za návštěvu. Jedním z nich je i hlavní město ostrova - Houmt Souk.

celý článek

 

Djerba - Odysseův ostrov

Djerba - Odysseův ostrov

Odysseus kdysi během svých pověstných cest uviděl neznámý ostrov. Protože se svými námořníky plul už velmi dlouho, potřeboval doplnit zásoby a rozhodl se přistát u jeho pobřeží. Vyslal skupinku mužů na průzkum a čekal na jejich zprávy, avšak nikdo se nevracel.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko